W weekend odcinek drogi wojewódzkiej nr 186 będzie zamknięty

W związku z odbywającym się w weekend 26-27 maja Triathlonem Sieraków drogi pomiędzy Sierakowem i Kwilczem w powiecie międzychodzkim – w tym i odcinek drogi wojewódzkiej nr 186 od skrzyżowania z drogą na Upartowo do Kwilcza – zostaną zamknięte. Wyznaczono objazdy drogami krajowymi, wojewódzkimi i powiatowymi (szczegóły na mapie). Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać w sobotę 26 maja w godzinach 8-17 i w niedzielę 27 maja w godzinach 9-15.

Poniżej mapa objazdów (w formacie pdf i png). Czerwonym kolorem zaznaczono na niej zamknięte drogi, a zielonym – objazdy.

DW 186 Sieraków objazd 26-27.05.

Most w Międzychodzie nabiera kolorów

Wraz z nadejściem wiosny i obniżeniem poziomu wody w Warcie, prace przy budowie mostu w Międzychodzie przyspieszyły. Po obu stronach nowego obiektu pojawiły się widoczne z oddali kolorowe deski gzymsowe. Na płycie pomostu ułożono warstwę izolacyjną, na którą będzie nakładana asfaltowa nawierzchnia. Wkrótce rozpocznie się malowanie farbami antykorozyjnymi stalowych elementów konstrukcji nośnej. Formowane są też nasypy pod dojazdy na przeprawę oraz pod nowe czterowlotowe rondo, które powstanie w miejscu istniejącego skrzyżowania ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Wały Jana Kazimierza.

Nowy most w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160 będzie miał długość niemal 140 m. W ramach inwestycji powstanie również nowy odcinek drogi o długości ok. 750 m – z dwoma pasami ruchu i ścieżką pieszo-rowerową.

Więcej informacji o nowym moście: https://wzdw.pl/31733/

Rozpoczęła się budowa ronda w ciągu drogi nr 449 w Brzezinach

W poniedziałek 21 maja rozpoczęła się budowa ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 449 i dróg powiatowych w Brzezinach w powiecie kaliskim. Zakres inwestycji obejmuje również budowę nowego chodnika, dwukierunkowej ścieżki rowerowej, pasów postojowych, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego.
Wykonawcą zadania jest spółka SIDROG. Wartość inwestycji wynosi 3,3 mln zł. Termin realizacji to koniec października 2018 roku.  

Poniżej orientacyjna mapa i plan ronda (w formacie pdf i png).
DW 449 Brzeziny rondo mapa
DW 449 Brzeziny plan ronda

W weekend zamknięta ulica Łukowska w Obornikach

W związku z odbywającymi się na torze motocrossowym w Obornikach wyścigami „Motocross Puchar Polski 2017” w najbliższy weekend zamknięta zostanie ulica Łukowska (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 187) – na odcinku od zjazdu do firmy RUKKI do skrzyżowania z ul. Polną. Wyznaczono objazd ulicą Polną, przez rondo Pileckiego i dalej drogą krajową nr 11 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 187 (szczegółu na orientacyjnej mapie objazdu w formacie png i pdf). Zmiany organizacji ruchu będą obowiązywać od godz. 9.00 w sobotę 19 maja do godz. 16.00 w niedzielę 20 maja.

DW 187 Oborniki plan orientacyjny objazdu ul. Łukowskiej

 

Koszenie traw przy drogach wojewódzkich

W połowie maja nastąpiło podpisanie umów na koszenie traw przy wielkopolskich drogach wojewódzkich. Niebawem prace się rozpoczną. Na drogach pojawią się zarówno pojazdy z kosiarkami wysięgnikowymi, jak i pracownicy ze sprzętem. Zadanie będzie realizowane sukcesywnie, w miarę potrzeb aż do połowy jesieni. W związku z tym na drogach mogą występować tymczasowe utrudnienia w ruchu. Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności!  

Kolejne umowy na remonty nawierzchni jezdni podpisane

Zakończyły się kolejne postępowania przetargowe na wykonanie odnów nawierzchni dróg wojewódzkich, na które w tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył łącznie 67 mln zł. W ostatnich tygodniach nastąpiło podpisanie kilku umów z wykonawcami remontów na drogach przebiegających przez powiaty czarnkowsko-trzcianecki, kaliski, szamotulski.

W pierwszym powiecie zawarte umowy dotyczą odcinka drogi wojewódzkiej nr 180 o długości 2,6 km pomiędzy Trzcianką i Wrzącą oraz odcinka drogi nr 182 o długości 835 m pomiędzy Lubaszem i Dębem. Wartość pierwszego zadania wynosi 1,9 mln zł, a drugiego – 710,5 tys. zł. Remonty obu odcinków mają zakończyć się w lipcu 2018 r. A ich wykonawcą jest konsorcjum firm REDON Nakło sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe REDON A. Trudziński.

W powiecie kaliskim nowa nawierzchnia jezdni pojawi się na odcinku drogi nr 470 o długości 2,5 km pomiędzy Kamieniem i Skarszewem. Wyremontowane zostaną tu również zatoki autobusowe, chodniki i zjazdy do posesji. Wartość zadania wynosi 1,9 mln zł, a termin realizacji to październik 2018 r. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego SA Kalisz.

Natomiast w powiecie szamotulskim nastąpi kontynuacja ubiegłorocznego remontu nawierzchni, chodników i zjazdów na drodze wojewódzkiej nr 185 w Obrzycku. Zadanie obejmie trzy odcinki drogi o łącznej długości ok. 460 m. Początek robót będzie miał miejsce za mostem na Warcie – na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i ul. Kościelnej, a koniec w okolicy skrzyżowania ul. Szamotulskiej z Ostrorogską. Wartość zadania wynosi 388,6 tys. zł, termin realizacji wyznaczono na październik 2018 r. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych S.A. z Szamotuł. 

Poniżej orientacyjne mapy remontowanych odcinków w formacie PDF.

Plan orientacyjny DW 180

Plan orientacyjny DW 182

Plan orientacyjny DW 185

Plan orientacyjny DW 470

Wykonawca rozbudowy ulicy Kościuszki w Wągrowcu przejął plac budowy

7 maja 2018 r. nastąpiło przekazanie placu budowy wykonawcy (spółce Trakcja PRKil z Warszawy)  rozbudowy ulicy Kościuszki w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 w Wągrowcu. Zanim jednak rozpoczną się roboty, spółka musi przedstawić do zatwierdzenia projekt tymczasowej organizacji ruchu.

Rozbudowany zostanie odcinek ulicy Kościuszki o długości 840 m od skrzyżowania z ulicą Mikołaja Reja do przejazdu kolejowego. Zakres robót obejmie m.in. budowę nowej konstrukcji jezdni i chodników, korektę skrzyżowań w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu, budowę zatok autobusowych i drogi rowerowej, wyznaczenie przystanków wraz z peronami, utwardzenie zjazdów do posesji.

Termin realizacji zadania to listopad 2018 roku. Wartość inwestycji wynosi 5,2 mln zł.

Poniżej orientacyjny plan rozbudowywanego odcinka drogi.
(fot. Google Maps, plan orientacyjny WZDW)

W sobotę zamknięcie odcinka ul. Dworcowej w Wolsztynie

W związku z odbywającą się w sobotę 28 kwietnia w Wolsztynie Paradą Parowozów w godzinach 12.00-15.30 nastąpi zamknięcie odcinka ul. Dworcowej (od skrzyżowania z drogą krajową nr 32 do przejazdu kolejowego) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 305. Ruch będzie kierowany objazdem drogami powiatowymi. 

Poniżej orientacyjny plan objazdu w Wolsztynie (w dwóch formatach – pdf i png).

 Plan orientacyjny objazdu w Wolsztynie 28.04.2018.

Ruch wahadłowy na drodze wojewódzkiej nr 436 w Pyszącej

W związku z prowadzeniem akcji gaśniczej składowiska odpadów w Pyszącej w gminie Śrem na przebiegającym przez tę miejscowość odcinku drogi wojewódzkiej nr 436 został wprowadzony ruch wahadłowy. Na drodze stoją bowiem wóz i zbiornik straży pożarnej. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności. Utrudnienia mogą potrwać kilka dni.

Zamknięcie mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 w Kłecku

W związku z rozpoczęciem budowy nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim we wtorek 24 kwietnia rano istniejący obiekt na Małej Wełnie zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. Ruch pieszo-rowerowy po chodniku będzie zachowany.

Trasa objazdu (szczegóły na mapie poniżej – w formatach pdf i png) została wyznaczona drogą wojewódzka nr 196 od Wągrowca do Sławicy, w której ruch lokalny będzie kierowany drogą wojewódzką nr 197 przez Kiszkowo i Braciszewo do węzła Kłecko w ciągu drogi ekspresowej S5, a ruch tranzytowy drogą nr 196 do Poznania, dalej: drogą krajową nr 92 do Kostrzyna i drogą ekspresową S5 przez Braciszewo do węzła Kłecko.

Jednakże z uwagi na wzmożony ruch drogowy w trakcie tzw. długiego, majowego weekendu od 28 kwietnia do 6 maja przejazd przez most w Kłecku zostanie tymczasowo przywrócony.

Czytaj więcej o nowym moście w Kłecku: https://wzdw.pl/33027/

Objazd DW 190 most w Kłecku

Dodatkowy objazd odcinka drogi nr 188 w kierunku Lipki i Złotowa

Ze względu na awarię przepustu znajdującego się na trasie wyznaczonego już wcześniej, związanego z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 188 w województwie pomorskim objazdu, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku i wykonawca inwestycji informują o dodatkowym objeździe od miejscowości Debrzno w województwie pomorskim w kierunku Lipki i Złotowa w województwie wielkopolskim. Nowy objazd został wyznaczony od Debrzna drogą krajową nr 22 przez miejscowości Cierznie, Buszkowo, Prusinowo, do miejscowości Trudna w powiecie złotowskim w Wielkopolsce i dalej trasą pierwotnego objazdu aż do Debrzna-Wsi. Utrudnienia potrwają około trzech miesięcy.

Poniżej orientacyjna mapa objazdu. Kolorem czerwonym zaznaczono pierwotny objazd, a kolorem zielonym nowy, wprowadzony z powodu awarii przepustu pomiędzy miejscowościami Rozwory i Trudna.

Posiedzenie Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury w siedzibie WZDW

10 kwietnia 2018 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu odbyło się posiedzenie sejmikowej Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej. Zasiadający w niej radni, w tym i Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak, zapoznali się z organizacją i sposobem funkcjonowania samorządowej jednostki, a także podsumowaniem jej działalności w 2017 roku.

Budżet WZDW w ubiegłym roku wyniósł 256,4 mln zł. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zakończyły się realizacje dziesięciu inwestycji na odcinkach pięciu dróg wojewódzkich o łącznej wartości 88 mln zł. Inwestycje ze środków własnych województwa kosztowały z kolei ponad 11 mln zł, a dzięki przyznaniu dodatkowych 49 mln zł na odnowy nawierzchni, wyremontowano niemal 100 km dróg.

– W tym roku na odnowy nawierzchni mamy jeszcze więcej, bo 67 mln zł, a cały nasz budżet na 2018 rok wynosi 311 mln zł, z czego 70,3 mln zł stanowi unijne dofinansowanie – mówił podczas posiedzenia komisji Paweł Katarzyński, Dyrektor WZDW w Poznaniu, dodając że poza kontynuacją dwóch programów – likwidacji zagrożeń na dojściach do szkół oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym roku jednostka rozpoczyna realizację nowego programu budowy ścieżek rowerowych, w którym będą uczestniczyć lokalne samorządy.

Podczas posiedzenia komisji radni województwa zajęli się także tematami kolejowymi. Zapoznali się z informacjami na temat działalności Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn oraz możliwości zwiększenia pojemności taboru przewozów pasażerskich w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Ponadto, pozytywnie zaopiniowali trzy projekty uchwał Sejmiku Województwa: w sprawie określenia przepisów porządkowych obowiązujących w wojewódzkich, kolejowych przewozach pasażerskich, w sprawie określenia sposobu ustalania opłat dodatkowych w tych przewozach oraz w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zaliczenia lub pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych.

Wicemarszałek Województwa podsumował inwestycję w Łobżenicy

9 kwietnia 2018 roku Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak podsumował zakończoną w lutym inwestycję na drodze wojewódzkiej nr 242 w gminie Łobżenica. W spotkaniu w Urzędzie Miejskim Gminy udział wzięli m.in. poseł Krzysztof Paszyk, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka oraz Radni Województwa Jerzy Kado i Jan Pikulik. Obecni byli również Starosta i Wicestarosta Pilski, Burmistrz Łobżenicy oraz lokalni samorządowcy.

Droga wojewódzka nr 242 została rozbudowana na odcinku o długości 1,5 km – od Łobżenicy do miejscowości Luchowo. Zakres robót objął m.in. poszerzenie jezdni do siedmiu metrów, ułożenie nowej nawierzchni, budowę chodników, przebudowę zjazdów, budowę kanalizacji deszczowej. Powstały także nowe miejsca postojowe i zatoki autobusowe. Inwestycja przyczyniła się do poprawy stanu technicznego i dostępności drogi, a przez to – wzrostu bezpieczeństwa użytkowników ruchu.

Zadanie zostało zrealizowane z pieniędzy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jego całkowita wartość wyniosła 4,7 mln zł. Wykonawcą była spółka STRABAG.

Ruch wahadłowy na drodze wojewódzkiej nr 308 w Paproci

W związku z wymianą nawierzchni w obrębie przejazdu kolejowego na drodze wojewódzkiej nr 308 w miejscowości Paproć w gminie Nowy Tomyśl w czwartek 5 kwietnia br. zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Będzie sterowany ręcznie. Utrudnienia potrwają do piątku 6 kwietnia.

Przetarg na budowę obwodnicy Gostynia ogłoszony

31 marca 2018 roku został ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wyłoniony w przetargu wykonawca najpierw będzie musiał przygotować projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy.

Obwodnica będzie miała długość 8,4 km. Wzdłuż niej powstaną m.in. chodnik, ścieżka pieszo-rowerowa, zatoki autobusowe, dwa wiadukty i most na rzece Stara Kania.

Projekt uzyskał unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Termin realizacji to 2021 rok.

Plan orientacyjny obwodnicy Gostynia

Przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 190 ogłoszony

31 marca 2018 roku został ogłoszony przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 190 w powiatach złotowskim i pilskim.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wyłoniony w przetargu wykonawca najpierw będzie musiał przygotować projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy.

Droga nr 190 zostanie rozbudowana na odcinku o długości 14 km od miejscowości Krajenka do miejscowości Wysoka. Zakres robót obejmie m.in. poszerzenie drogi na całym odcinku, budowę chodników, ścieżek rowerowych, przejścia dla pieszych z wyspami azylowymi.

Projekt uzyskał unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Termin realizacji to 2021 rok.

Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 194 w Pobiedziskach

W związku z rozpoczęciem przebudowy skrzyżowania ul. Fabrycznej (drogi wojewódzkiej nr 194) i Gajowej w Pobiedziskach w środę 4 kwietnia 2018 roku zostanie wprowadzona tam tymczasowa organizacja ruchu. Utrudnienia polegające m.in. na zwężeniach jezdni i ograniczeniu prędkości potrwają do 30 listopada br.

Przygotowania do rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 449 w powiecie ostrzeszowskim

W marcu zakończyły się roboty przygotowawcze do rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 449 na odcinku pomiędzy miejscowościami Rojów i Ostrzeszów w powiecie ostrzeszowskim. Inwestycja jest w trakcie procedury przetargowej. Termin jej realizacji został wyznaczony na koniec listopada 2018 r.

Zakres robót obejmie m.in. wyrównanie szerokości jezdni do 7 m, ułożenie nowej nawierzchni, budowę chodnika, dwukierunkowej ścieżki rowerowej, odcinka kanalizacji deszczowej oraz wykonanie barier ochronnych.

Marszałek Województwa o inwestycjach w Wągrowcu

19 marca 2018 roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak odwiedził Wągrowiec. Punktem kulminacyjnym wizyty było uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy Ignacego Jana Paderewskiego. Marszałek rozmawiał też z lokalnymi samorządowcami o inwestycjach. I zapowiedział m.in. rozbudowę ul. Kościuszki w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 oraz budowę piątego odcinka obwodnicy Wągrowca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241.
Relacja z wizyty Marszałka Województwa w marcowym e-wydaniu biuletynu Wągrowczanie.pl pod linkiem:
http://wagrowczanie.pl/storage/uploads/images/2018/Styczen/WRE032018.pdf

Ruch wahadłowy w miejscowości Kobylec

W związku z wymianą nawierzchni jezdni w obrębie przejazdu kolejowego na ul. Wągrowieckiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 w Kobylcu (powiat wągrowiecki) we wtorek 27 marca 2018 r. zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Utrudnienia potrwają kilka dni.

Umowa na budowę mostu w Kłecku podpisana

W marcu 2018 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał z wykonawcą – spółką Most z Sopotu – umowę na budowę nowego mostu na Małej Wełnie w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim.

Istniejącą od 1958 roku i będącą w złym stanie technicznym przeprawę zastąpi jednoprzęsłowy obiekt wykonany z żelbetowych belek zespolonych z płytą i osadzony na palach o wysokości 13 m. Jego długość wyniesie 19,1 m, a szerokość – 13,4 m. Po jednej stronie jezdni o szerokości 7 m powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, a po drugiej – chodnik roboczy. Most będzie miał najwyższą klasę nośności A, czyli 50 ton.

Termin realizacji zadania to koniec listopada 2018 roku. Wartość inwestycji wynosi 3,8 mln zł.

List intencyjny w sprawie obwodnicy Kościana

W piątek 9 marca 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie przedstawiciele czterech samorządów podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kościana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 308.

Podpisy pod dokumentem złożyli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Starosta Kościański Bernard Turski, Wicestarosta Stefan Stachowiak, Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła i Wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak.

Szacunkowy koszt opracowania dokumentacji to ok. 600-700 tys. zł. Każdy z kościańskich samorządów zadeklarował przekazanie na ten cel po 100 tys. zł. Pozostałą kwotę zapłaci województwo.

Obwodnica ma powstać na odcinku o długości ok. 4 km i połączyć drogę wojewódzką nr 308 z nowym przebiegiem drogi ekspresowej S5, przebiegając m.in. przez Pianowo oraz ul. Chłapowskiego w Kościanie. Szacowana wartość inwestycji to 50 mln zł.

Podczas spotkania w Kościanie Wicemarszałek Wojciech Jankowiak chwalił dobrą współpracę z lokalnymi samorządowcami i podkreślał, że pierwszym krokiem do obwodnicy była decyzja o budowie nowego odcinka drogi wojewódzkiej od miejscowości Bonikowo do nowego przebiegu drogi ekspresowej S5. Projekt tej inwestycji jest w przygotowaniu.

Autor: Starostwo Powiatowe w Kościanie

Wicemarszałek Województwa o inwestycjach w Kiszkowie i Kłecku

We wtorek 6 marca Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak odwiedził gminy Kiszkowo i Kłecko w powiecie gnieźnieńskim, by porozmawiać z lokalnymi samorządowcami o inwestycjach realizowanych na drogach wojewódzkich.

– Już drugi rok z rzędu udało się nam wygospodarować w budżecie województwa dodatkowe pieniądze – ponad 60 mln zł – na remonty nawierzchni dróg wojewódzkich, dzięki czemu możemy interweniować tam, gdzie odnowy są najpilniej potrzebne – mówił w Kiszkowie Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Jest to możliwe również dzięki dobrej współpracy, zrozumieniu i partnerskim rozmowom z samorządami gmin i powiatów, czego przykładem są gminy Kiszkowo i Kłecko.

Przez tę pierwszą gminę przebiega 12,6 km drogi wojewódzkiej nr 197, która łączy Sławicę w powiecie wągrowieckim z Gnieznem. Z uwagi na zły stan nawierzchni Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu systematycznie, co roku remontuje tę drogę. W latach 2015-2017 odnowiono nawierzchnię jezdni na odcinku o łącznej długości 9,5 km od Kiszkowa do Waliszewa, co kosztowało ponad 3,5 mln zł.

Natomiast w sąsiedniej gminie Kłecko na drodze wojewódzkiej nr 190 w 2017 roku przeprowadzono roboty drogowe o łącznej wartości 1,5 mln zł. Były to: remont nawierzchni jezdni na odcinku o długości 2,7 km pomiędzy miejscowościami Kłecko i Kłecko-Kolonia, przebudowa chodnika na odcinku ul. Gnieźnieńskiej w Kłecku i przebudowa chodnika w miejscowości Działyń.

Z kolei w 2018 roku w Kłecku powstanie nowy most na rzece Mała Wełna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190. Stara, istniejąca od 1958 roku przeprawa ze względu na zły stan techniczny wymaga rozbiórki. Zastąpi ją jednoprzęsłowy obiekt wykonany z żelbetowych belek zespolonych z płytą i osadzony na palach o wysokości 13 m. Będzie miał najwyższą klasę nośności A, czyli 50 ton. Wartość zadania wynosi 3,8 mln zł, a termin realizacji to koniec listopada 2018 roku.

Podczas budowy mostu w Kłecku kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami i objazdem. Jednak burmistrz Adam Serwatka i Dyrektor WZDW Paweł Katarzyński zapowiedzieli wspólne starania o przeprawę tymczasową dla lokalnego ruchu samochodowego. Przewidziana jest także kładka dla pieszych.

Wicemarszałkowie Województwa o drogach w Ostrzeszowie i Choczu

1 marca 2018 roku Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski odwiedzili dwa powiaty: ostrzeszowski i pleszewski. W tym pierwszym spotkali się z samorządowcami gminy, powiatu i regionu, by porozmawiać o inwestycjach realizowanych na drogach wojewódzkich. I zapowiedzieli zaplanowane na 2018 rok remonty nawierzchni jezdni na ulicach Kolejowej i Grabowskiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 449 w Ostrzeszowie oraz rozbudowę tej drogi na odcinku pomiędzy miejscowościami Rojów i Ostrzeszów.

Ponadto, Wicemarszałkowie Województwa, a także m.in. Radny Sejmiku Województwa Mikołaj Grzyb, wzięli udział w oficjalnym otwarciu 800 m chodnika wybudowanego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 442 w Choczu w powiecie pleszewskim. Zadanie miało na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Było realizowane w dwóch etapach, jego wartość wyniosła ok. 800 tys. zł.
Również w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, na 2018 rok zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnej przy szkole w miejscowości Białobłoty w tym powiecie.

 

Rozpoczęła się budowa płyty mostu w Międzychodzie

W drugiej połowie lutego w Międzychodzie rozpoczął się kolejny etap budowy nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160. Na wykonanej stalowej konstrukcji powstaje spód głównej płyty (ustroju nośnego) mostu, której długość wyniesie 111 m, szerokość 14 m, a grubość – w zależności od części mostu – od 30 do 48 cm. Płyta będzie ważyć niemal 1400 ton. A do jej budowy zostanie zużyte 559 m³ betonu.

 

Trwa montaż przęsła nurtowego na moście w Międzychodzie

W środę 14 lutego 2018 roku na budowanym moście przez Wartę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160 w Międzychodzie rozpoczął się montaż elementów przęsła nurtowego, które połączą dwie części konstrukcji zamontowane wcześniej po obu stronach rzeki.

Rozpoczęta pod koniec 2016 roku inwestycja obejmuje budowę nowej przeprawy wraz z dojazdami o łącznej długości ok. 760 metrów. Sam most będzie miał długość 140 m. Nowy odcinek drogi będzie składać się z dwóch pasów ruchu o szerokości 3,5 m, ścieżki pieszo-rowerowej i pobocza. Powstanie też czterowlotowe rondo w miejscu skrzyżowania ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Wały Jana Kazimierza.

Prom w Zatomiu Starym znów kursuje

W poniedziałek 12 lutego br. przeprawa promowa przez Wartę w Zatomiu Starym (w powiecie międzychodzkim) została wznowiona.

Nadal jednak do odwołania nie kursują promy w Chojnie w powiecie szamotulskim oraz w Ciszkowie w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Możliwe są przeprawy łodzią przewozową.

W których miastach Wielkopolski powstaną obwodnice?

Które drogi wojewódzkie zostały rozbudowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w 2017 roku? Gdzie inwestycje nadal trwają, a gdzie dopiero się rozpoczną? W których miastach regionu w 2018 roku rozpoczną się budowy obwodnic? O zadaniach realizowanych na drogach wojewódzkich dzięki unijnemu wsparciu można dowiedzieć się z najnowszego odcinka programu “Zmieniamy Wielkopolskę” wyemitowanego na antenie TVP3 Poznań:

http://poznan.tvp.pl/35929631/07022018