Wicemarszałek Województwa o inwestycjach w Kiszkowie i Kłecku

We wtorek 6 marca Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak odwiedził gminy Kiszkowo i Kłecko w powiecie gnieźnieńskim, by porozmawiać z lokalnymi samorządowcami o inwestycjach realizowanych na drogach wojewódzkich.

– Już drugi rok z rzędu udało się nam wygospodarować w budżecie województwa dodatkowe pieniądze – ponad 60 mln zł – na remonty nawierzchni dróg wojewódzkich, dzięki czemu możemy interweniować tam, gdzie odnowy są najpilniej potrzebne – mówił w Kiszkowie Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Jest to możliwe również dzięki dobrej współpracy, zrozumieniu i partnerskim rozmowom z samorządami gmin i powiatów, czego przykładem są gminy Kiszkowo i Kłecko.

Przez tę pierwszą gminę przebiega 12,6 km drogi wojewódzkiej nr 197, która łączy Sławicę w powiecie wągrowieckim z Gnieznem. Z uwagi na zły stan nawierzchni Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu systematycznie, co roku remontuje tę drogę. W latach 2015-2017 odnowiono nawierzchnię jezdni na odcinku o łącznej długości 9,5 km od Kiszkowa do Waliszewa, co kosztowało ponad 3,5 mln zł.

Natomiast w sąsiedniej gminie Kłecko na drodze wojewódzkiej nr 190 w 2017 roku przeprowadzono roboty drogowe o łącznej wartości 1,5 mln zł. Były to: remont nawierzchni jezdni na odcinku o długości 2,7 km pomiędzy miejscowościami Kłecko i Kłecko-Kolonia, przebudowa chodnika na odcinku ul. Gnieźnieńskiej w Kłecku i przebudowa chodnika w miejscowości Działyń.

Z kolei w 2018 roku w Kłecku powstanie nowy most na rzece Mała Wełna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190. Stara, istniejąca od 1958 roku przeprawa ze względu na zły stan techniczny wymaga rozbiórki. Zastąpi ją jednoprzęsłowy obiekt wykonany z żelbetowych belek zespolonych z płytą i osadzony na palach o wysokości 13 m. Będzie miał najwyższą klasę nośności A, czyli 50 ton. Wartość zadania wynosi 3,8 mln zł, a termin realizacji to koniec listopada 2018 roku.

Podczas budowy mostu w Kłecku kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami i objazdem. Jednak burmistrz Adam Serwatka i Dyrektor WZDW Paweł Katarzyński zapowiedzieli wspólne starania o przeprawę tymczasową dla lokalnego ruchu samochodowego. Przewidziana jest także kładka dla pieszych.