Koniec remontów na drodze nr 432 w dwóch powiatach

W listopadzie zakończyły się remonty nawierzchni jezdni na drodze wojewódzkiej nr 432 w dwóch powiatach – leszczyńskim i średzkim. W tym pierwszym nową nawierzchnię ułożono na odcinku o długości 1,4 km pomiędzy miejscowościami Trzebania i Osieczna, a w drugim na odcinku blisko 2 km w gminie Zaniemyśl. Ponadto zakres robót objął m.in. wzmocnienie poboczy i malowanie oznakowania poziomego, a w Zaniemyślu również remont dwóch zatok autobusowych. Wykonawcą remontu w powiecie leszczyńskim było Przedsiębiorstwo Drogowe DROGBUD – Gostyń Sp. z o.o., wartość zadania wyniosła 1 mln zł. W powiecie średzkim roboty wykonała EUROVIA POLSKA S.A., a wartość zadania to 1,3 mln zł.

Dwie drogi w powiecie gnieźnieńskim wyremontowane

W listopadzie zakończyły się remonty nawierzchni dwóch dróg w powiecie gnieźnieńskim – odcinka drogi wojewódzkiej nr 190 pomiędzy miejscowościami Kłecko i Kłecko-Kolonia o długości 2,7 km oraz odcinka drogi nr 197 pomiędzy Sławnem i Waliszewem o długości 3,9 km. Zakres robót objął m.in. odnowę nawierzchni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, wykonanie poboczy, malowanie oznakowania poziomego, montaż elementów bezpieczeństwa ruchu. Wartość zadania na drodze nr 190 wyniosła 1,1 mln zł, a na drodze nr 197 – 1,5 mln zł. Wykonawcą obu był Zakład Wielobranżowy „TRANS-BRUK” z Nekli.

Wicemarszałek Województwa podsumował inwestycje w Ujściu i Wyrzysku

4 grudnia 2017 roku Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak odwiedził powiat pilski, podsumowując realizację dwóch inwestycji: rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 182 na odcinku od Jabłonowa do Ujścia oraz rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 194 w Wyrzysku. W spotkaniu udział wzięli też m.in. posłowie Killion Munyama i Krzysztof Paszyk, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka, Radny Województwa Jan Pikulik, Starosta i Wicestarosta Pilski oraz liczne grono lokalnych samorządowców.

– To ważne inwestycje, gdyż rozmowy na ich temat trwały kilka lat, a sama realizacja stanowiła wyzwanie inżynierskie i logistyczne ze względu na skomplikowane uwarunkowania terenu. W Ujściu trzeba było wziąć pod uwagę spore wzniesienie i łuk drogi, a w Wyrzysku tkankę miejską – mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. –  Po zakończeniu inwestycji komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego znacznie wzrosły. Nie udałoby się to bez zgodnej współpracy z władzami powiatu pilskiego, Ujścia i Wyrzyska.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 182 została przeprowadzona na odcinku o długości 5,2 km od Jabłonowa do Ujścia. Zakres robót objął m.in. korektę geometrii drogi, przebudowę istniejących skrzyżowań, zjazdów, chodników, zatok autobusowych wraz z wiatami przystankowymi, remont istniejących rowów drogowych, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego i kanalizacji deszczowej. Z kolei droga wojewódzka nr 194 została rozbudowana na odcinku o długości 2,2 km w Wyrzysku. Tutaj wykonano m.in. korektę geometrii drogi na skrzyżowaniu ulicy Bydgoskiej z ul. Staszica i Kościuszki, nową konstrukcję jezdni i remont mostu w ciągu ulicy Staszica nad Stawem Miejskim, przebudowano skrzyżowania, zjazdy, chodniki, zatoki autobusowe, wybudowano oświetlenie przy nowym rondzie oraz kanalizację deszczową.

Obie inwestycje były realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu na drodze nr 182 wyniosła 7,4 mln zł, a na drodze nr 194 – 7,2 mln zł.

Remont drogi wojewódzkiej nr 444 w Krotoszynie zakończony

Zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 444 w ciągu ulicy Sulmierzyckiej w Krotoszynie. Przeprowadzono go na odcinku o długości 2,2 km na wyjeździe z miasta w kierunku Sulmierzyc. Zakres robót objął m.in. wzmocnienie konstrukcji drogi, odnowę nawierzchni jezdni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, uzupełnienie poboczy gruntowych, oczyszczenie rowów oraz malowanie oznakowania poziomego. Łączna wartość zadań wyniosła 1,3 mln zł. Wykonawcą była firma SIDROG Sp. z o.o.

Gotowi na nadejście zimy!

Kiedy drogowcy rozpoczynają przygotowania do zimy? Jakie obowiązki spoczywają na dyżurnym? Jakie są standardy oraz koszty zimowego utrzymania dróg? I co dzieje się z nawierzchnią, gdy temperatura spada poniżej zera? Odpowiedź na odwieczne pytanie o to, czy zima zaskakuje drogowców, a także informacje dotyczące nietypowego wykorzystania dróg wojewódzkich można znaleźć w szóstym odcinku programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowanym na antenie TVP3 Poznań 28 listopada br.:

https://poznan.tvp.pl/34994984/28112017

Wszystkie odcinki programu są dostępne pod adresem:

https://poznan.tvp.pl/30119918/jedziemy-przez-wielkopolske

Przepust w Ratajach wzmocniony

W połowie listopada 2017 roku zakończyły się roboty budowlane mające na celu wzmocnienie przepustu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 193 w miejscowości Rataje w gminie Chodzież. W ceglanej konstrukcji przepustu umieszczono stalową rurę o średnicy 180 cm. Wykonano również nowe, żelbetonowe ściany obiektu. Inwestycja kosztowała 381,6 tys. zł.

Happening zadowolonych mieszkańców gminy Nowy Tomyśl

W niedzielne popołudnie 19 listopada br. mieszkańcy Sękowa w gminie Nowy Tomyśl zorganizowali happening na nowo wybudowanej ścieżce rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 302. Jedni spacerowali, drudzy jechali rowerami, a jeszcze inni na rolkach. Był też transparent z hasłem „Zadowoleni mieszkańcy”.

W ten bowiem sposób mieszkańcy Sękowa i okolic chcieli publicznie okazać radość i satysfakcję z powstania liczącej 1,53 km długości i 2 m szerokości ścieżki rowerowej z Sękowa do Nowego Tomyśla, która w znaczący sposób poprawiła bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym zwłaszcza rowerowego. Organizatorkami happeningu były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Sękowo.

Więcej o ścieżce rowerowej z Sękowa do Nowego Tomyśla: http://wzdw.pl/32407/

Autor zdjęcia: Wojciech Teleszyński
Autor zdjęcia: Wojciech Teleszyński
Autor zdjęcia: Wojciech Teleszyński

Samorządowcy testowali nową ścieżkę rowerową w Nowym Tomyślu

15 listopada 2017 roku odbyło się spotkanie podsumowujące budowę nowej ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 302 w gminie Nowy Tomyśl. Z tej okazji samorządowcy: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zofia Szalczyk, Radny Województwa Ryszard Napierała, Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner przetestowali fragment ścieżki, przejeżdżając go rowerami.

– Zdajemy sobie sprawę z potrzeby budowy ścieżek rowerowych w ciągu dróg wojewódzkich, dlatego zamierzamy co roku przeznaczać na ten cel określoną pulę pieniędzy z budżetu województwa – mówił Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak. – Nie wszystko jednak da się zrobić na raz. Tym bardziej współpraca z lokalnymi samorządami przy takich inwestycjach jest bardzo cenna. Liczymy, że będzie się dalej rozwijać.

Wybudowana w październiku ścieżka rowerowa z miejscowości Sękowo do Nowego Tomyśla została bowiem sfinansowana z kilku źródeł – budżetu Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Koninie i Lesznie oraz gminy Nowy Tomyśl. Łączny koszt inwestycji to blisko 942 tys. zł.

Dwukierunkowa ścieżka rowerowa ma długość 1,53 km i szerokość 2 metrów. Jest wykonana z betonowej kostki brukowej o grubości 8 cm. Wykonawcą była firma CAŁUS Sp. z o.o., Sp. k.

Województwo i gmina planują dalszą współpracę przy budowie ścieżek rowerowych. W 2018 roku ma powstać dokumentacja techniczna dla ścieżki na odcinku drogi wojewódzkiej nr 305 pomiędzy Nowym Tomyślem a Borują Nową.

 

Nowy chodnik połączył Rychwał i Jaroszewice Rychwalskie

14 listopada 2017 roku w Jaroszewicach Rychwalskich oficjalnie oddano do użytku kolejny odcinek chodnika wybudowanego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 443.

W spotkaniu podsumowującym inwestycję uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, który wraz z Pawłem Katarzyńskim, Dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, usłyszał wiele słów wdzięczności od władz gminy Rychwał oraz mieszkańców miejscowości połączonych nowym chodnikiem. Podkreślono również starania Kazimierza Pałasza, Radnego Województwa Wielkopolskiego, w doprowadzeniu do realizacji tego zadania.

Inwestycji była prowadzona w kilku etapach. W latach 2012 -2017 wybudowano chodniki w Rychwale i Jaroszewicach Rychwalskich, a następnie odcinek łączący te miejscowości. W sumie powstały prawie 3 km nowego chodnika. W ramach inwestycji wybudowano także nowe zjazdy do posesji, zatokę autobusową, dwa przejścia dla pieszych oraz kanalizację deszczową na odcinku 2 km. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Budowlanych Jakub Wawrzyniak z Tuliszkowa.

Nowy chodnik, położony obok ruchliwej drogi, poprawił bezpieczeństwo ruchu pieszego, w tym dzieci dochodzących do szkoły podstawowej w Rychwale. Łączna wartość zadań wyniosła 1,6 mln zł.

Remont drogi wojewódzkiej nr 263 w gminie Kleczew zakończony

W październiku 2017 roku zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 263 w gminie Kleczew w powiecie konińskim. Został przeprowadzony na odcinku o długości 6,6 km pomiędzy miejscowościami Jabłonka i Sławoszewek. Zakres robót objął m.in. remont dwóch przepustów pod drogą, ułożenie nowej nawierzchni, uzupełnienie poboczy gruntowych, malowanie oznakowania poziomego oraz wymianę uszkodzonych barier energochłonnych. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. Wartość zadania wyniosła 2,2 mln zł.

Most w Kątach z nową nawierzchnią i chodnikiem

2 listopada 2017 roku zakończył się remont drogi wojewódzkiej nr 432 wraz z wymianą kap chodnikowych na moście w miejscowości Kąty w powiecie leszczyńskim. Na odcinku drogi o długości 46 metrów odnowiono nawierzchnię jezdni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej. Ponadto na moście nad kanałem Obry wykonano nową izolację, betonowe kapy chodnikowe, granitowe krawężniki i bariery ochronne. Koszt remontu wyniósł blisko 417 tysięcy zł.

 

 

List intencyjny w sprawie wiaduktu w Nowym Tomyślu

3 listopada 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy trzech samorządów przy opracowaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę wiaduktu nad torami kolejowymi w Nowym Tomyślu, czyli budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 305 od ulicy Kolejowej do ul. Celnej. Inwestycja rozwiąże problem tworzących się korków przy zamkniętym przejeździe kolejowym.

List intencyjny podpisali: Wicemarszałkowie Województwa Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner. W spotkaniu uczestniczył także Radny Województwa Ryszard Napierała. Każdy z sygnatariuszy zadeklarował pokrycie 1/3 kosztów przygotowania dokumentacji. Do jej opracowania wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej zobowiązała się Gmina Nowy Tomyśl.

Gdzie w Wielkopolsce powstaną ścieżki rowerowe?

Przy których drogach wojewódzkich w Wielkopolsce powstały nowe ścieżki rowerowe? Gdzie będą następne i co o tym decyduje? W jaki sposób dbamy o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz porządek przy drogach? O programie budowy ścieżek rowerowych, a także m.in. o bieżącym utrzymaniu dróg wojewódzkich opowiada piąty odcinek programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowany 31 października br. na antenie TVP3 Poznań:

https://poznan.tvp.pl/34649944/31102017.

Kolejny odcinek programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” w ostatni wtorek listopada o godzinie 18:05 na antenie TVP3 Poznań.

W MIĘDZYCHODZIE MONTOWANE SĄ KOLEJNE ELEMENTY NOWEGO MOSTU

Do Międzychodu docierają pierwsze stalowe elementy nowego mostu na Warcie. Łączna masa stalowych dźwigarów pomostu to ponad 367 ton. Montaż całej konstrukcji nastąpi w pięciu fazach – od brzegów w kierunku nurty rzeki. Po ustawieniu elementów na podparciach tymczasowych, rozpocznie się ich scalanie (spawanie). W najbliższych tygodniach na miejsce budowy trafi kolejna partia elementów nowego mostu.

Nowy most na Warcie powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160. Będzie miał niemal 140 m. W ramach tej inwestycji zostaną wybudowane również drogi dojazdowe do przeprawy. Termin zakończenia prac to listopad 2018 roku.

 

Remonty trzech dróg w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim zakończone

We wrześniu 2017 roku zakończyły się remonty nawierzchni trzech dróg wojewódzkich w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Nawierzchnia została odnowiona na czterech odcinkach o łącznej długości 8,3 km: na drodze nr 178 pomiędzy miejscowościami Huta i Przybychowo, na drodze nr 181 pomiędzy Drawskiem i Wieleniem oraz na dwóch odcinkach drogi nr 180 pomiędzy Trzcianką i Wrzącą. Zakres robót objął m.in. odnowę nawierzchni jezdni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, uzupełnienie poboczy gruntowych oraz malowanie oznakowania poziomego. Łączna wartość zadań wyniosła 3,9 mln zł.

 

Podsumowanie półrocza na drogach wojewódzkich

28 sierpnia 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak i Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu Paweł Katarzyński podsumowali pierwsze półrocze 2017 r. na drogach wojewódzkich.

– Mamy do czynienia z frontem robót drogowych, który do tej pory w historii województwa nie miał miejsca – mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Od początku roku ogłosiliśmy przetargi i rozpoczęliśmy realizacje inwestycji o wartości ponad 300 mln zł. Jednocześnie zakończyliśmy siedem zadań rozpoczętych w 2016 roku. Chodzi o budowę nowego układu komunikacyjnego na drodze wojewódzkiej nr 432 w gminie Września oraz rozbudowę drogi nr 188 na sześciu odcinkach w powiecie złotowskim. W ramach tej ostatniej inwestycji w miejscowości Skórka powstał nowy, spektakularny most – podkreślał Wicemarszałek.

Inwestycje w ramach WRPO 2014-2020 zakończone w pierwszej połowie 2017 roku objęły łącznie 15,5 km dróg, a ich łączna wartość wyniosła 49,1 mln zł, z czego 35,8 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Ponadto, od początku roku w toku jest dziesięć inwestycji, z czego pięć realizowane jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i kontynuowane są prace projektowe. To m.in. rozbudowa drogi nr 185 od Obrzycka do Szamotuł, rozbudowa drogi nr 194 w Wyrzysku czy rozbudowa drogi nr 305 od mostu na Południowym Kanale Obry do Moch. Dokumentacja projektowa powstaje m.in. dla budowy obwodnicy Obornik oraz obwodnicy Wronek. Zadania wyceniane na 175,9 mln zł obejmują łącznie budowę i rozbudowę 45 km dróg oraz budowę jednego nowego mostu – w Międzychodzie.

Podczas konferencji Wicemarszałek przypomniał również, że w I półroczu 2017 roku rozpoczęły się procedury przetargowe dla trzynastu inwestycji w ramach WRPO 2014-2020.

– Niestety, z 13 przetargów na zadania o łącznej kwocie 271,9 mln zł dziewięć musieliśmy unieważnić, ponieważ ceny złożonych ofert znacznie przekraczały zaplanowane nakłady – mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – To niepokojące, zupełnie nowe zjawisko na rynku budowlanym. Nie poddajemy się jednak. Zakładamy, że powtórzymy przetargi, ale musimy zastanowić się nad ich zakresem.

Jako potencjalne przyczyny rosnących cen w ofertach Dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński wskazał m.in. problem z dostępem do kruszywa i rosnące ceny jego transportu oraz niewystarczającą liczbę pracowników budowlanych.

Wicemarszałek i Dyrektor WZDW przypomnieli również, że poza inwestycjami z unijnym dofinansowaniem, na drogach wojewódzkich toczy się 12 zadań realizowanych ze środków własnych, a także 44 zadania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego i 36 remontów nawierzchni jezdni za niemal 50 mln zł.

O mostach w ciągu dróg wojewódzkich w programie „Jedziemy przez Wielkopolskę” TVP3 Poznań

Jak powstają nowe mosty, wiadukty, kładki? Ile kosztują i od czego zależy ich cena? Czym są przepusty? Jak działają promy? Gdzie w Wielkopolsce zostaną wybudowane nowe mosty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w czwartym odcinku programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowanym 26 września br. na antenie TVP3 Poznań:

https://poznan.tvp.pl/34144425/26092017.

Kolejne odcinki programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” w każdy ostatni wtorek miesiąca o godzinie 18:05 na antenie TVP3 Poznań.

O planowanych inwestycjach drogowych w programie TVP3 „Zmieniamy Wielkopolskę”

Jak dzięki unijnym pieniądzom zmieni się sytuacja na drogach w Wielkopolsce? Jakie inwestycje przed nami? Do tej pory w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu uzyskał unijne dofinansowanie dla 31 projektów inwestycji. W październiku rozpocznie się trzeci nabór wniosków, w którym łącznie na wzmocnienie regionalnego układu powiązań drogowych jest do rozdania ponad 150 mln zł.

O tym, jakie inwestycje na drogach wojewódzkich będą starały się o dofinansowanie z WRPO w programie TVP3 „Zmieniamy Wielkopolskę”: http://poznan.tvp.pl/34081631/20092017.

Remont drogi wojewódzkiej nr 471 w gminie Lisków zakończony

W sierpniu 2017 roku zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 471 w gminie Lisków w powiecie kaliskim. Remont został przeprowadzony na odcinku o długości 2 km pomiędzy miejscowościami Nadzież i Małgów. Zakres robót objął m.in. odtworzenie konstrukcji nawierzchni jezdni w miejscach utraty jej nośności, odnowę nawierzchni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, uzupełnienie poboczy gruntowych oraz malowanie oznakowania poziomego. Wykonawcą było konsorcjum firm SIDROG Sp. z o.o. i SIDROG Transport. Wartość zadania wyniosła niemal 1,4 mln zł.

Droga krajowa nr 11 w powiatach średzkim i jarocińskim stała się drogą wojewódzką

30 sierpnia 2017 roku fragment dawnej drogi krajowej nr 11 na odcinku od zjazdu na obwodnicę Jarocina w ciągu drogi ekspresowej S11 w Wolicy Pustej (powiat średzki) do skrzyżowania łącznika drogi S11 z krajowymi nr 11 i 15 na rondzie w Jarocinie stał się drogą wojewódzką. Odcinek drogi na wysokości węzła S11 „Mieszków” jest elementem tego węzła, więc wyłączono go z ciągu drogi wojewódzkiej.

Droga w Sulmierzycach nagrodzona w konkursie Modernizacja Roku 2016

Rozbudowana w 2016 roku Aleja Klonowicza w ciągu drogi wojewódzkiej nr 444 w Sulmierzycach (powiat krotoszyński) zdobyła trzy nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2016. Wielkopolska inwestycja zwyciężyła w internetowym plebiscycie na najbardziej popularną modernizację w Polsce w kategorii „drogi i obiekty mostowe”, otrzymała też nagrodę specjalną przyznaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz wyróżnienie Modernizacji Roku w konkursie głównym.

– Te nagrody pokazują, że poza budową nowoczesnych dróg potrafimy także modernizować zabytkowe obiekty, zachowując ich unikalny charakter, jednocześnie umożliwiając ich funkcjonalne wykorzystanie. Do tego można jeszcze dodać estetyczny wygląd przebudowanej alei w Sulmierzycach – podkreśla Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

24 sierpnia podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie statuetki odebrali Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu Paweł Katarzyński i Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu SKANSKA S.A. Leszek Gaweł.

Ideą konkursu Modernizacja Roku jest wspieranie działań dla ratowania budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja wyróżniających się modernizacji, przebudów i rozbudów dróg, obiektów czy urządzeń. W związku z historycznym układem urbanistycznym i wyjątkowym sposobem realizacji, w te założenia świetnie wpisała się przebudowa Alei Klonowicza w Sulmierzycach. To obszar wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego jako historyczny układ urbanistyczny, a nawierzchnia jezdni jest objęta ochroną zabytków. Dlatego układ ulicy pozostał bez zmian, a materiał z rozbiórki wykorzystano ponownie. W ramach inwestycji wykonano m.in. nową konstrukcję drogi z wymianą istniejącej nawierzchni z bruku kamiennego na nawierzchnię z betonu asfaltowego o kolorze ceglanym, nawierzchnię chodnika z płyt betonowych, wyniesione wysepki spowalniające ruch oraz kanalizację deszczową. Zabezpieczono też budynki przed negatywnym wpływem drgań poprzez użycie przepon antywibracyjnych. Wykonawcą zadania była spółka SKANSKA, a projektantem pracownia EKODROGA Robert Salomon.

Relacja filmowa z gali wręczenia nagród: https://youtu.be/8_jBodHqKjU

Remont drogi wojewódzkiej nr 181 w gminie Wieleń zakończony

Na początku sierpnia 2017 roku zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 181 w gminie Wieleń w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Remont został przeprowadzony na dwóch odcinkach drogi o łącznej długości 2,6 km pomiędzy miejscowościami Wrzeszczyna i Rosko. Zakres robót objął m.in. odnowę nawierzchni jezdni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, uzupełnienie poboczy gruntowych oraz malowanie oznakowania poziomego. Wykonawcą było konsorcjum firm REDON Sp. z o.o. i P.U.H. „REDON”. Wartość zadania wyniosła 1,2 mln zł.

Marszałek Województwa podsumował rozbudowę drogi nr 188

21 sierpnia 2017 roku w Złotowie odbyło się spotkanie podsumowujące rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 188 w powiecie złotowskim. Wzięli w nim udział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Z zaproszenia skorzystali także posłowie z okręgu pilskiego: Maria Małgorzata Janyska, Zbigniew Ajchler, Krzysztof Paszyk, radni województwa wielkopolskiego oraz liczne grono przedstawicieli samorządów, na terenie których zrealizowano inwestycję.

Podczas uroczystości Marszałek Marek Woźniak, Wicemarszałek Wojciech Jankowiak oraz Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu Paweł Katarzyński otrzymali z rąk Starosty Złotowskiego, burmistrzów Krajenki i Złotowa oraz wójtów gmin Lipka, Zakrzewo, Złotów pamiątkowe podziękowania za realizację inwestycji.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 188 w 2017 roku została przeprowadzona na sześciu odcinkach o łącznej długości 12,8 km przebiegających od granicy województwa wielkopolskiego w Debrznie-Wsi do miejscowości Skórka w powiecie złotowskim.

Podstawowy zakres inwestycji objął wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni i wzmocnienia istniejącej do nośności 115 kN, budowę nowego przebiegu drogi na odcinku o długości 0,6 km w miejscowości Żeleźnica, budowę dwóch nowych mostów: w miejscowości Skórka oraz w miejscowości Żeleźnica, rozbudowę i budowę skrzyżowań, w tym jednego ronda w miejscowości Blękwit, budowę sygnalizacji świetlnej w miejscowościach: Debrzno-Wieś, Lipka, Krajenka, budowę ciągu pieszo-rowerowego w miejscowości Krajenka oraz przebudowę i budowę chodników, zatok autobusowych, przepustów, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego.

Inwestycja była realizowana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wyniosła 30,7 mln zł, z czego 25,6 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Droga wojewódzka nr 188 była remontowana i rozbudowywana już wcześniej. W latach 2007-2009 łącznie wyremontowano 24,7 km drogi, co kosztowało 16,2 mln zł. Z kolei w latach 2010-2015 rozbudowano pięć odcinków tej drogi o łącznej długości 10,4 km i wartości 27,7 mln zł. Zatem w ciągu ostatnich dziesięciu lat inwestycje na drodze nr 188 objęły odcinki o łącznej długości 47,9 km i wartości 74,6 mln zł.

Zdjęcia z rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 188: http://wzdw.pl/31806/

Dziesięć samochodów dla WZDW w Poznaniu

11 sierpnia 2017 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie samochodów dla WZDW oraz wielkopolskiej policji. W spotkaniu wzięli udział m.in. Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster oraz dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

W związku z wymianą floty pojazdów egzaminacyjnych cztery Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – w Poznaniu, Pile, Kaliszu i Koninie – przekazały Wielkopolskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich łącznie dziesięć wyprodukowanych w 2012 roku samochodów marki Renault Clio. Będą one używane do realizacji celów bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli np. kontroli stanu nawierzchni dróg.

– Przekazanie pojazdów wpisuje się w prowadzoną przez ośrodki ruchu drogowego działalność na rzecz poprawy i zwiększenia bezpieczeństwa ruchu na wielkopolskich drogach i mam nadzieję, że wydatnie podniosą zdolność operacyjną służb Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu oraz Policji – podsumowuje Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 188 zakończona

Wraz z końcem lipca 2017 r., po niespełna roku prac, zakończyła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 188 na sześciu odcinkach przebiegających od miejscowości Skórka do granicy województwa w Debrznie-Wsi w powiecie złotowskim. Na wszystkich odcinkach o łącznej długości 12,8 km droga została poszerzona, powstały utwardzone pobocza i rowy odwadniające.

Zakres robót objął również m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni i wzmocnienie istniejącej do nośności 115 kN, budowę skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, zjazdów i przepustów. Rozbudowana droga został wyposażona w takie elementy bezpieczeństwa ruchu, jak np. przejścia dla pieszych, oświetlenie, bariery drogowe.

Ponadto, w ramach inwestycji wybudowano dwa nowe mosty – w Skórce oraz Żeleźnicy. Z kolei w Blękwicie powstało nowe rondo. Wartość całego projektu wyniosła 30,7 mln zł, z czego 25,6 mln zł pochodziło z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W Blękwicie powoli dobiega też końca rozbudowa innej drogi wojewódzkiej nr 189. W zakres inwestycji wchodzą m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, zjazdów i kanalizacji deszczowej. Wartość inwestycji wynosi 995,2 tys. zł. Termin realizacji zadania to 20 września 2017 roku.

Odcinki dróg krajowych nr 11 i nr 25 w Ostrowie Wielkopolskim stały się drogą wojewódzką

12 lipca 2017 r. – po zakończeniu II etapu budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego – odcinki dawnych dróg krajowych nr 11 i nr 25 od węzła Ostrów Wlkp. Wschód do skrzyżowania z drogą ekspresową S11 (obwodnicą Ostrowa Wlkp.) w miejscowości Strugi w gminie Przygodzice stały się drogą wojewódzką.

W Ostrowie Wielkopolskim droga wojewódzka przebiega w ciągu następujących ulic:

  • ul. Kaliskiej                    od węzła Ostrów Wlkp. Wschód – do al. Słowackiego
  • al. Słowackiego:            od ul. Kaliskiej – do ul. Raszkowskiej
  • Raszkowskiej:                od ul. Krotoszyńskiej – do ul. Wojska Polskiego,
  • Wojska Polskiego:         od ul. Raszkowskiej – do ul. Sienkiewicza,
  • Sienkiewicza:                od ul. Wojska Polskiego – do ul. Głogowskiej,
  • Głogowskiej:                  od ul. Sienkiewicza – do ul. Wrocławskiej,
  • Wrocławskiej:               od ul. Głogowskiej – do granicy miasta,
  • Dworcowej:                   od ul. Krotoszyńskiej – do ul. Towarowej,
  • Towarowej:                    od ul. Dworcowej – do ul. Sienkiewicza.

Poniżej mapa prezentująca przebieg drogi wojewódzkiej po zmianie kategorii:
Ostrów Wlkp. – przebieg drogi wojewódzkiej śladem dawnych dróg krajowych

Trwa budowa mostu w Międzychodzie

Od kilku miesięcy w Międzychodzie prowadzone są roboty przy budowie nowego mostu na rzece Warcie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160. Obecnie trwają prace związane z fundamentowaniem podpór pośrednich oraz zbrojeniem przyczółków.

Nowy most będzie miał długość niemal 140 m. Jego trójprzęsłową konstrukcję stworzą stalowe dźwigary zmiennej wysokości zespolone z żelbetonową płytą. Zostaną wybudowane również drogi dojazdowe do przeprawy, w związku z czym w ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 160 o długości ok. 760 m. Droga będzie składać się z dwóch pasów ruchu o szerokości 3,5 m, ścieżki pieszo-rowerowej i pobocza. Ponadto, powstanie też czterowlotowe rondo w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Marszałka Piłsudskiego i Wały Jana Kazimierza.

Termin zakończenia inwestycji to listopad 2018 roku. Wartość projektu wynosi ponad 21,1 mln zł brutto, z czego 17,1 mln zł pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej przyznanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Budowa mostu w Międzychodzie

Budowa mostu w Międzychodzie

Budowa mostu w Międzychodzie

Droga w Sulmierzycach w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2016

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2016, który ma wyłonić najciekawsze przedsięwzięcia budowlane. Ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja wyróżniających się ze względu na waloru użytkowe i estetyczne modernizacji, przebudów i rozbudów dróg, obiektów czy urządzeń.

Do tytuły w kategorii „drogi i obiekty mostowe” WZDW w Poznaniu zgłosił przebudowę Alei Klonowicza w ciągu drogi wojewódzkiej nr 444 w Sulmierzycach (powiat krotoszyński). To obszar wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego jako historyczny układ urbanistyczny, a nawierzchnia jezdni jest objęta ochroną zabytków. Dlatego układ ulicy pozostał bez zmian, a materiał z rozbiórki wykorzystano ponownie. W ramach inwestycji wykonano m.in. nową konstrukcję drogi z wymianą istniejącej nawierzchni z bruku kamiennego na nawierzchnię z betonu asfaltowego o kolorze ceglanym, nawierzchnię chodnika z płyt betonowych, wyniesione wysepki spowalniające ruch oraz kanalizację deszczową. Zabezpieczono też budynki przed negatywnym wpływem drgań poprzez użycie przepon antywibracyjnych. Inwestycja zakończyła się w sierpniu 2016 r. Wykonawcą robót była firma SKANSKA S.A.

Zachęcamy do promowania tej wyjątkowej, wielkopolskiej inwestycji i głosowania w konkursie. Głosować można do 9 sierpnia br. pod adresem:
http://www.modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/149-sulmierzyce.html

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Koniec utrudnień na mostach w Śremie i Wronkach

7 lipca 2017 r. na dwóch mostach: w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 w Śremie oraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 we Wronkach przywrócono stałą organizację ruchu. Kierowcy znów mogą przejechać przez przeprawy całą szerokością jezdni. Wcześniej, przez blisko dwa miesiące, w związku z wymianą urządzeń dylatacyjnych na mostach obowiązywał ruch wahadłowy. Do końca lipca w obu miejscach potrwają jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe.

Przestronne i wygodne pomieszczenia biurowe na wynajem

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu informuje, że posiada na wynajem przestronne i wygodne pomieszczenia biurowe w idealnej lokalizacji.

OFERTA

Na wynajem: Wolne pomieszczenia biurowe po remoncie, bez wyposażenia, o powierzchniach: 8, 11, 12, 16 i 50 m kw. Przy wynajmie całości – cena czynszu do negocjacji.

Układ: Wszystkie pomieszczenia biurowe znajdują się na parterze w dwukondygnacyjnym budynku biurowym. Budynek znajduje się na dużej, ogrodzonej działce w otoczeniu zieleni. Jest wyposażony w system alarmowy. Do dyspozycji są nowe łazienki, osobno prysznic, zaplecze kuchenne, socjalne, pomieszczenia klimatyzowane.

Lokalizacja: Poznań, ul. Hawelańska 10, w otoczeniu renomowanych firm, marketu Tesco, przy bardzo dobrym szlaku komunikacyjnym.

Eksploatacja: Miesięczny czynsz najmu wynosi 35 zł netto/m kw. plus należny podatek VAT. Kaucja w wysokości 4-miesięcznego czynszu najmu. Przy wynajmie całości, tj. 98,3 m kw., cena czynszu do negocjacji.

Dodatkowe koszty: Energia elektryczna według zużycia oraz podatek od nieruchomości.

Termin:  Wolne od 15.07.2017 r.

Oferta bezpośrednia. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 KC.

Osoby do kontaktu: Małgorzata Gajzlerowicz, Justyna Ludwiczak tel. 61 22-58-101.

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska