Dziesięć samochodów dla WZDW w Poznaniu

11 sierpnia 2017 roku w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie samochodów dla WZDW oraz wielkopolskiej policji. W spotkaniu wzięli udział m.in. Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster oraz dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

W związku z wymianą floty pojazdów egzaminacyjnych cztery Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – w Poznaniu, Pile, Kaliszu i Koninie – przekazały Wielkopolskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich łącznie dziesięć wyprodukowanych w 2012 roku samochodów marki Renault Clio. Będą one używane do realizacji celów bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli np. kontroli stanu nawierzchni dróg.

– Przekazanie pojazdów wpisuje się w prowadzoną przez ośrodki ruchu drogowego działalność na rzecz poprawy i zwiększenia bezpieczeństwa ruchu na wielkopolskich drogach i mam nadzieję, że wydatnie podniosą zdolność operacyjną służb Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu oraz Policji – podsumowuje Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 188 zakończona

Wraz z końcem lipca 2017 r., po niespełna roku prac, zakończyła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 188 na sześciu odcinkach przebiegających od miejscowości Skórka do granicy województwa w Debrznie-Wsi w powiecie złotowskim. Na wszystkich odcinkach o łącznej długości 12,8 km droga została poszerzona, powstały utwardzone pobocza i rowy odwadniające.

Zakres robót objął również m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni i wzmocnienie istniejącej do nośności 115 kN, budowę skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, zjazdów i przepustów. Rozbudowana droga został wyposażona w takie elementy bezpieczeństwa ruchu, jak np. przejścia dla pieszych, oświetlenie, bariery drogowe.

Ponadto, w ramach inwestycji wybudowano dwa nowe mosty – w Skórce oraz Żeleźnicy. Z kolei w Blękwicie powstało nowe rondo. Wartość całego projektu wyniosła 30,7 mln zł, z czego 25,6 mln zł pochodziło z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W Blękwicie powoli dobiega też końca rozbudowa innej drogi wojewódzkiej nr 189. W zakres inwestycji wchodzą m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, zjazdów i kanalizacji deszczowej. Wartość inwestycji wynosi 995,2 tys. zł. Termin realizacji zadania to 20 września 2017 roku.

Droga krajowa nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim stała się drogą wojewódzką

12 lipca 2017 r. fragment dawnej drogi krajowej nr 11 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 25 i 36 w Ostrowie Wielkopolskim do skrzyżowania z drogą ekspresową S11 (obwodnicą Ostrowa Wlkp.) w miejscowości Strugi w gminie Przygodzice stał się drogą wojewódzką.

W Ostrowie Wielkopolskim ten odcinek drogi wojewódzkiej przebiega w ciągu następujących ulic:

  • Raszkowskiej:                od ul. Krotoszyńskiej – do ul. Wojska Polskiego,
  • Wojska Polskiego:         od ul. Raszkowskiej – do ul. Sienkiewicza,
  • Sienkiewicza:                od ul. Wojska Polskiego – do ul. Głogowskiej,
  • Głogowskiej:                  od ul. Sienkiewicza – do ul. Wrocławskiej,
  • Wrocławskiej:               od ul. Głogowskiej – do granicy miasta,
  • Dworcowej:                   od ul. Krotoszyńskiej – do ul. Towarowej,
  • Towarowej:                    od ul. Dworcowej – do ul. Sienkiewicza.

Poniżej mapa prezentująca przebieg drogi wojewódzkiej po zmianie kategorii:
Ostrów Wlkp – mapa z przebiegiem dróg po zmianie kategorii

Trwa budowa mostu w Międzychodzie

Od kilku miesięcy w Międzychodzie prowadzone są roboty przy budowie nowego mostu na rzece Warcie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160. Obecnie trwają prace związane z fundamentowaniem podpór pośrednich oraz zbrojeniem przyczółków.

Nowy most będzie miał długość niemal 140 m. Jego trójprzęsłową konstrukcję stworzą stalowe dźwigary zmiennej wysokości zespolone z żelbetonową płytą. Zostaną wybudowane również drogi dojazdowe do przeprawy, w związku z czym w ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 160 o długości ok. 760 m. Droga będzie składać się z dwóch pasów ruchu o szerokości 3,5 m, ścieżki pieszo-rowerowej i pobocza. Ponadto, powstanie też czterowlotowe rondo w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Marszałka Piłsudskiego i Wały Jana Kazimierza.

Termin zakończenia inwestycji to listopad 2018 roku. Wartość projektu wynosi ponad 21,1 mln zł brutto, z czego 17,1 mln zł pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej przyznanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Budowa mostu w Międzychodzie

Budowa mostu w Międzychodzie

Budowa mostu w Międzychodzie

Droga w Sulmierzycach w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2016

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2016, który ma wyłonić najciekawsze przedsięwzięcia budowlane. Ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja wyróżniających się ze względu na waloru użytkowe i estetyczne modernizacji, przebudów i rozbudów dróg, obiektów czy urządzeń.

Do tytuły w kategorii „drogi i obiekty mostowe” WZDW w Poznaniu zgłosił przebudowę Alei Klonowicza w ciągu drogi wojewódzkiej nr 444 w Sulmierzycach (powiat krotoszyński). To obszar wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego jako historyczny układ urbanistyczny, a nawierzchnia jezdni jest objęta ochroną zabytków. Dlatego układ ulicy pozostał bez zmian, a materiał z rozbiórki wykorzystano ponownie. W ramach inwestycji wykonano m.in. nową konstrukcję drogi z wymianą istniejącej nawierzchni z bruku kamiennego na nawierzchnię z betonu asfaltowego o kolorze ceglanym, nawierzchnię chodnika z płyt betonowych, wyniesione wysepki spowalniające ruch oraz kanalizację deszczową. Zabezpieczono też budynki przed negatywnym wpływem drgań poprzez użycie przepon antywibracyjnych. Inwestycja zakończyła się w sierpniu 2016 r. Wykonawcą robót była firma SKANSKA S.A.

Zachęcamy do promowania tej wyjątkowej, wielkopolskiej inwestycji i głosowania w konkursie. Głosować można do 9 sierpnia br. pod adresem:
http://www.modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/149-sulmierzyce.html

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Al. Klonowicza Sulmierzyce

Koniec utrudnień na mostach w Śremie i Wronkach

7 lipca 2017 r. na dwóch mostach: w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 w Śremie oraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 we Wronkach przywrócono stałą organizację ruchu. Kierowcy znów mogą przejechać przez przeprawy całą szerokością jezdni. Wcześniej, przez blisko dwa miesiące, w związku z wymianą urządzeń dylatacyjnych na mostach obowiązywał ruch wahadłowy. Do końca lipca w obu miejscach potrwają jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe.

Przestronne i wygodne pomieszczenia biurowe na wynajem

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu informuje, że posiada na wynajem przestronne i wygodne pomieszczenia biurowe w idealnej lokalizacji.

OFERTA

Na wynajem: Wolne pomieszczenia biurowe po remoncie, bez wyposażenia, o powierzchniach: 8, 11, 12, 16 i 50 m kw. Przy wynajmie całości – cena czynszu do negocjacji.

Układ: Wszystkie pomieszczenia biurowe znajdują się na parterze w dwukondygnacyjnym budynku biurowym. Budynek znajduje się na dużej, ogrodzonej działce w otoczeniu zieleni. Jest wyposażony w system alarmowy. Do dyspozycji są nowe łazienki, osobno prysznic, zaplecze kuchenne, socjalne, pomieszczenia klimatyzowane.

Lokalizacja: Poznań, ul. Hawelańska 10, w otoczeniu renomowanych firm, marketu Tesco, przy bardzo dobrym szlaku komunikacyjnym.

Eksploatacja: Miesięczny czynsz najmu wynosi 35 zł netto/m kw. plus należny podatek VAT. Kaucja w wysokości 4-miesięcznego czynszu najmu. Przy wynajmie całości, tj. 98,3 m kw., cena czynszu do negocjacji.

Dodatkowe koszty: Energia elektryczna według zużycia oraz podatek od nieruchomości.

Termin:  Wolne od 15.07.2017 r.

Oferta bezpośrednia. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 KC.

Osoby do kontaktu: Małgorzata Gajzlerowicz, Justyna Ludwiczak tel. 61 22-58-101.

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Wynajem pomieszczeń biurowych Hawelańska

Nowy odcinek drogi nr 432 we Wrześni już otwarty

30 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie podsumowujące budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 432 pomiędzy miejscowościami Grzymysławice i Obłaczkowo w gminie Września. Symbolicznie ruch na drodze otworzyli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa, Kinga Hedrych, Zastępca Dyrektora WZDW w Poznaniu i Leszek Gaweł, Dyrektor SKANSKA S.A.

W ciągu niecałego roku powstał nowy odcinek drogi o długości 2,7 km.  Jego początek w postaci nowo wybudowanego ronda znalazł się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 432 z drogą powiatową nr 2930P w rejonie miejscowości Grzymysławice, a koniec na nowym rondzie – skrzyżowaniu z drogą krajową nr 15 w miejscowości Obłaczkowo. Zmiana dotychczasowego przebiegu drogi związana była z powstaniem strefy gospodarczej.

Podstawowy zakres inwestycji objął budowę: nowego odcinka drogi o długości 2,7 km, trzech skrzyżowań, w tym dwóch typu rondo, wiaduktu nad linią kolejową, ścieżki pieszo-rowerowej, chodników, zjazdów, przepustów na rowach melioracyjnych i drogowych, elementów odwodnieniowych, oświetlenia drogowego.

Inwestycja była realizowana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowita wartość zadania wyniosła 18,2 mln zł, z czego 15,3 mln zł stanowiło dofinansowanie z pieniędzy Unii Europejskiej.

Nowy odcinek drogi nr 432 we Wrześni

Nowy odcinek drogi nr 432 we Wrześni

Spotkanie podsumowujące budowę nowego odcinka drogi nr 432

Spotkanie podsumowujące budowę nowego odcinka drogi nr 432

DW432 Września rondo

DW432 Września wiadukt kolejowy

DW432 Września

Nowy przebieg drogi w Żeleźnicy już przejezdny

Od 26 czerwca nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 188 wraz z mostem na rzece Głomia w Żeleźnicy (gmina Krajenka) jest już przejezdny. W ramach inwestycji wybudowano nowy przebieg drogi nr 188 na odcinku o długości 2,7 km od Żeleźnicy do Dolnika. Stanowi on obwodnicę tej pierwszej miejscowości. Powstał też nowy most o stalowej konstrukcji z blachy falistej na żelbetonowych fundamentach. Szerokość przeprawy wynosi 18,3 m, wysokość 4,5 m.

Ponadto zakres robót objął m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni i wzmocnienie istniejącej do nośności 115 kN, budowę skrzyżowań, chodników, zatok autobusowych, zjazdów, przepustów i oświetlenia drogowego.

Most w Żeleźnicy

DW 188 Żeleźnica

Most w Żeleźnicy

O bezpieczeństwie na drogach wojewódzkich w programie „Jedziemy przez Wielkopolskę” TVP3 Poznań

Bezpieczne dotarcie do celu – to podstawowe założenie każdej podróży. W jaki sposób inwestycje na drogach wojewódzkich poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego? Jakie rozwiązania stosujemy w tym zakresie? Czym są np. aktywne wyspy, kocie oczy lub ronda turbinowe? Ile kilometrów chodników i ścieżek rowerowych powstało w ramach „Programu likwidacji zagrożeń na dojściach do szkół dzieci i młodzieży na drogach wojewódzkich”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w trzecim odcinku programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowanym 27 czerwca br. na antenie TVP3 Poznań:

https://poznan.tvp.pl/32996186/27062017.

Kolejne odcinki programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyjątkiem okresu letniego w lipcu i sierpniu) o godzinie 18:05 na antenie TVP3 Poznań.

Droga wojewódzka w Wyrzysku zmieniła kategorię

21 czerwca 2017 r. droga wojewódzka przebiegająca przez gminę Wyrzysk w powiecie pilskim stała się drogą powiatową na dwóch odcinkach: od węzła drogi ekspresowej S10 za miejscowością Kosztowo do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 242 prowadzącą do Łobżenicy oraz na ulicy Bydgoskiej w Wyrzysku – od skrzyżowania z ulicą Staszica w ciągu drogi wojewódzkiej nr 194 do skrzyżowania z drogą ekspresową S10.

Przebieg odcinków przekazanej drogi przedstawiono na mapie poniżej.

Zmiania kategorii drogi w Wyrzysku

Budowa mostu w Skórce zakończona

1 czerwca 2017 roku, po ośmiu miesiącach robót, dobiegła końca rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 188 wraz z budową nowego mostu w miejscowości Skórka w powiecie złotowskim. Obok starej, rozebranej przeprawy powstał nowy obiekt o stalowej konstrukcji z blach falistych na żelbetonowych fundamentach. Długość mostu wynosi 25,45 metrów, szerokość 8 m, a światło poziome (pod mostem) 15 m.

Ponadto, w ramach inwestycji na odcinku drogi o długości 192 metrów wykonano nową nawierzchnię jezdni, chodników i zjazdów, bariery ochronne oraz nowe oznakowanie. Umocniono również brzegi rzeki pod nowym mostem. Wartość projektu wyniosła 3,1 mln zł, z czego 2,6 mln zł pochodziło z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowy most w Skórce

Nowy most w Skórce

Nowy most w Skórce

Nowy most w Skórce

O tym, jak powstają drogi wojewódzkie w programie „Jedziemy przez Wielkopolskę” TVP3 Poznań

Jak powstaje droga? Ile dokumentów do jej budowy potrzeba? Jak długo trwa proces inwestycyjny i co ma na to wpływ? Według jakich kryteriów wybiera się projekty drogowe w ciągu dróg wojewódzkich? Jak finansowane są inwestycje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także informacje o trwających i zrealizowanych inwestycjach drogowych w regionie można znaleźć w drugim odcinku programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowanym 30 maja br. na antenie TVP3 Poznań:

https://poznan.tvp.pl/31229922/30052017.

Kolejne odcinki programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyjątkiem okresu letniego w lipcu i sierpniu) o godzinie 18:05 na antenie TVP3 Poznań.

NOWY WIADUKT NA DRODZE WOJEWÓDZKIEJ NR 432 PO PRÓBACH OBCIĄŻENIOWYCH

Dobiegają końca prace na drodze wojewódzkiej nr 432 na odcinku Grzymysławice – Obłaczkowo. Pracownia Projektowo Badawcza SYSTEM z Bielska-Białej przeprowadziła już sprawdzenie nośności nowego wiaduktu nad linią kolejową relacji Oleśnica – Chojnice. Badanie polegało na wprowadzeniu na wiadukt czterech ciężarówek o łącznej wadze 140 ton. Przez kilkadziesiąt minut specjalistyczny sprzęt rejestrował zachowanie nowej konstrukcji. Próba obciążeniowa wiaduktu potwierdziła wystarczającą nośność dla obiektów klasy A ( 50 ton).

 Nowy odcinek drogi będzie miał 2,7 km długości z jezdnią o szerokości 7 m. Wzdłuż drogi przebiegać będzie dwukierunkowa ścieżka pieszo-rowerowa o szerokości 3 m. Budowany fragment połączy istniejąca drogę wojewódzką nr 432 z drogą krajową nr 15, omijając powstałą niedawno fabrykę Volkswagena.

próba obciążeniowa DW 432

próba obciążeniowa DW 432

 

próba obciążeniowa DW 432

próba obciążeniowa DW 432

próba obciążeniowa DW 432

Wicemarszałek Województwa o inwestycjach w powiecie kolskim

15 maja 2017 roku Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak spotkał się z samorządowcami powiatu kolskiego, w tym m.in. Starostą Wieńczysławem Oblizajkiem oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Dąbie Tomaszem Ludwickim. Celem spotkania było przedstawienie planowanych w najbliższym czasie inwestycji na drogach wojewódzkich w powiecie kolskim. Najważniejszą wśród nich jest rozbudowa drogi nr 263 od skrzyżowania z drogą krajową nr 92 w miejscowości Kłodawa do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 473 w miejscowości Dąbie na odcinku o łącznej długości 19,5 km. Zadanie będzie realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj” do 2020 roku. Obecnie trwa ocena wniosku o unijne dofinansowanie inwestycji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ponadto Wicemarszałek Wojciech Jankowiak poinformował samorządowców m.in. o planowanych jeszcze w tym roku remontach nawierzchni jezdni. Zostaną one przeprowadzone na trzech odcinkach o łącznej długości 7,5 km: drogi wojewódzkiej nr 473 od Koła do Przybyłowa, drogi nr 263 od Korzecznika do Rysin oraz ulicy Bierzwieńskiej w Kłodawie. Łączna wartość tych zadań to niemal 4 mln zł.

Nowy most w Skórce już otwarty

Nowy most na rzece Głomia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 188 w miejscowości Skórka (gmina Krajenka) jest już przejezdny. Obowiązuje na nim ruch wahadłowy. Obecnie trwa rozbiórka starego obiektu. Ponadto, do zakończenia robót pozostało jeszcze ułożenie na dojazdach ostatniej warstwy nawierzchni jezdni, wykonanie stożków nasypu przy moście oraz prace porządkowe.

Nowy most w ciągu drogi nr 188 w Skórce

Nowy most w ciągu drogi nr 188 w Skórce

Nowy most w ciągu drogi nr 188 w Skórce

Nowy most w ciągu drogi nr 188 w Skórce

Utrudnienia na mostach w Śremie i Wronkach

W związku z wymianą urządzeń dylatacyjnych od 9 maja br. na dwóch mostach: w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 w Śremie oraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 we Wronkach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Będzie obowiązywał przez 70 dni. Całość robót potrwa z kolei do końca lipca br.

W maju rozpocznie się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 305 w Mochach

25 kwietnia 2017 roku została podpisana umowa na realizację rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 305 od mostu na Południowym Kanale Obry do miejscowości Mochy w powiecie wolsztyńskim. Wykonawcą jest spółka Budimex. Termin realizacji zadania został wyznaczony na 488 dni od podpisania umowy, tj. sierpień 2018 roku. Wartość projektu wynosi niemal 19,1 mln zł, z czego 15,5 mln zł pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej przyznanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Rozbudowa obejmie odcinek drogi nr 305 o długości 3,61 km od wjazdu ulicą Wolsztyńską na most na Południowym Kanale Obry do wyjazdu z Moch ulicą Szkolną. Zakres inwestycji obejmuje m.in. przebudowę skrzyżowań, budowę mostu, chodników i ścieżek rowerowych, zatok autobusowych oraz kanalizacji deszczowej.

Nowy most powstanie w miejscu istniejącego. Podczas jego budowy ruch przez Południowy Kanał Obry będzie odbywał się mostem tymczasowym, usytuowanym w odległości ok. 19 metrów od istniejącego. W pozostałych miejscach robót przewidujemy wprowadzenie ruchu wahadłowego. Szczegółowy projekt organizacji ruchu na czas trwania inwestycji opracuje wykonawca.

Rozbudowa DW 305 Mochy MAPA

Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr 188

W związku z układaniem nawierzchni jezdni w dniach 8-10 maja 2017 r. w godzinach 7-20 droga wojewódzka nr 188 na odcinku pomiędzy miejscowościami Debrzno Wieś i Lipka będzie zamknięta. Objazd przebiega drogami powiatowymi przez miejscowość Łąkie. Za utrudnienia przepraszamy.

Poniżej mapka objazdu:

objazd DW188

Inwestycje na drogach wojewódzkich w programie „Jedziemy przez Wielkopolskę” TVP3 Poznań

Jakie są rodzaje dróg i kto nimi zarządza? Jak zmienia się sytuacja na drogach wojewódzkich w Wielkopolsce? Ile kilometrów dróg rozbudowaliśmy dzięki unijnym pieniądzom w latach 2007-2014, a ile planujemy w nowej perspektywie finansowej? Gdzie trwają roboty i dlaczego muszą wiązać się z utrudnieniami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w pierwszym odcinku programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowanego 25 kwietnia br. na antenie TVP3 Poznań:
https://poznan.tvp.pl/30119906/25042017.

Kolejne odcinki programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” informującego o najważniejszych inwestycjach na wielkopolskich drogach wojewódzkich w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyjątkiem okresu letniego w lipcu i sierpniu) o godzinie 18:05 na antenie TVP3 Poznań.

Na przełomie kwietnia i maja rozpocznie się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 189 w Blękwicie

4 kwietnia 2017 roku została podpisana umowa na realizację rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 189 w miejscowości Blękwit w powiecie złotowskim. Wykonawcą jest spółka Skanska. Roboty rozpoczną się na przełomie kwietnia i maja, a termin realizacji inwestycji to 20 września 2017 r. Wartość zadania wynosi niemal 995,2 tys. zł.

Rozbudowa obejmie odcinek drogi o długości 247 metrów od łuku za skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 188 do granicy miejscowości na wylocie na Jastrowie. Zakres inwestycji obejmuje m.in. przebudowę nawierzchni jezdni, chodników i zjazdów, budowę ścieżki pieszo-rowerowej, zatok autobusowych i kanalizacji deszczowej.

Rozbudowa DW 189 Blękwit MAPA

W kwietniu rozpocznie się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 242

23 marca 2017 roku została podpisana umowa na realizację rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 242 na odcinku od Łobżenicy do Luchowa w powiecie pilskim. Wykonawcą jest spółka Strabag. Roboty rozpoczną się w kwietniu, a termin realizacji inwestycji to 15 listopada 2017 r. Wartość zadania wynosi ponad 4,7 mln zł brutto.

Rozbudowany zostanie odcinek drogi o długości ponad 1,5 km w ciągu ul. Sportowej na wylocie z Łobżenicy od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1205P na Trzeboń do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1200P na Witrogoszcz. Zakres inwestycji obejmuje m.in. poszerzenie jezdni, wykonanie nowej nawierzchni, chodnika, zatok autobusowych, parkingów i kanalizacji deszczowej oraz utwardzenie istniejących zjazdów.

Rozbudowa DW-242 Łobżenica-Luchowo MAPA

Droga wojewódzka nr 149 w dwóch powiatach zmieniła kategorię

23 marca 2017 roku droga wojewódzka nr 149 przebiegająca przez gminę Wronki w powiecie szamotulskim oraz gminę Wieleń w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim stała się drogą powiatową.

Przebieg odcinków przekazanej drogi przedstawiono na zamieszczonych mapach.

MAPA zmiana DW 149 pow. szamotulski

MAPA zmiana DW 149 pow. czarnkowsko-trzcianecki

Utrudnienia na mostach w Śremie i Wronkach

Od kwietnia br. kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w przejeździe przez dwa mosty: w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 w Śremie oraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 we Wronkach.

W związku z wymianą urządzeń dylatacyjnych na mostach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, a na dojazdach do nich pojawi się tymczasowa sygnalizacja świetlna. Konkretny termin wprowadzenia zmian w organizacji ruchu zostanie podany w późniejszym czasie. Roboty potrwają do końca lipca br., przy czym ruch wahadłowy będzie obowiązywał łącznie przez 70 dni.

Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr 188

W związku z budową przepustu drogowego w dniach 14-24 marca br. droga wojewódzka nr 188 na odcinku pomiędzy miejscowościami Debrzno Wieś i Lipka będzie zamknięta. Objazd przebiega drogami powiatowymi przez miejscowość Łąkie. Za utrudnienia przepraszamy.

Poniżej mapka objazdu:

objazd DW188 14.03.

Trwa rozbudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 185

Poszerzanie jezdni, roboty kanalizacyjne, wymiana nawierzchni jezdni – to tylko część toczących się obecnie prac przy rozbudowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 185 pomiędzy miejscowościami Obrzycko i Szamotuły. Z kolei w drugiej połowie marca br. w Szamotułach ruszy budowa chodników i krawężników.

Roboty na tym odcinku drogi rozpoczęły się w październiku 2016 roku. Obejmują m.in. poszerzenie i wzmocnienie nawierzchni jezdni, budowę zjazdów, zatok autobusowych i kanalizacji deszczowej na odcinku przebiegającym przez Szamotuły oraz przebudowę przepustów pod drogą. Przy drodze nr 185 powstaną także chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe.

Głównym celem rozbudowy jest poprawa warunków i bezpieczeństwa podróżowania oraz dostępności i konkurencyjności terenów inwestycyjnych regionu. Wartość projektu wynosi 24,7 mln zł brutto, z czego ponad 20 mln zł pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej przyznanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Inwestycja zostanie zrealizowana do końca września 2017 roku. Do tej pory kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Ruch na rozbudowywanym odcinku odbywa się wahadłowo. Dla samochodów ciężarowych wyznaczono objazdy przez Ostroróg i Wronki.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 185 Obrzycko - Szamotuły

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 185 Obrzycko - Szamotuły

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 185 Obrzycko - Szamotuły

Rusza budowa nowego mostu w Międzychodzie

Rozpoczyna się jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji na zachodzie Wielkopolski – budowa nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160 w Międzychodzie. Wykonawca – firma Gotowski – przeprowadził niezbędną wycinkę drzew, a obecnie trwają prace związane z przygotowaniem miejsc pod budowę przyczółków i filarów mostu.

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 160 o długości ok. 760 m. Sam most będzie miał niemal 140 m. Jego trójprzęsłową konstrukcję stworzą stalowe dźwigary zmiennej wysokości zespolone z żelbetonową płytą. Droga będzie składać się z dwóch pasów ruchu o szerokości 3,5 m, ścieżki pieszo-rowerowej i pobocza.

Ponadto, inwestycja obejmuje również budowę dróg dojazdowych oraz czterowlotowego ronda w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Marszałka Piłsudskiego i Wały Jana Kazimierza.

Nowy most w Międzychodzie wraz z niezbędnymi dojazdami ma powstać do końca maja 2018 roku. Dopiero po jego otwarciu rozpocznie się rozbiórka starej przeprawy, w związku z czym rozliczenie całej inwestycji nastąpi w listopadzie 2018 roku. Wartość projektu wynosi ponad 21,1 mln zł brutto, z czego 17,1 mln zł pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej przyznanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Istniejący most w Międzychodzie

Istniejący most w Międzychodzie

Istniejący most w Międzychodzie

Istniejący most w Międzychodzie

Istniejący most w Międzychodzie

O inwestycjach na drogach wojewódzkich w programie TVP3 Poznań „Zmieniamy Wielkopolskę”

Jak dzięki unijnym pieniądzom zmieni się sytuacja na drogach w Wielkopolsce? Jakie inwestycje przed nami? W pierwszym naborze wniosków o unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu uzyskał wsparcie dla zadań o łącznej wartości 250 mln zł. Pozwoli to rozbudować ponad 60 km dróg w regionie. W rozpoczętym w marcu drugim naborze złożymy wnioski o dofinansowanie 13 inwestycji opiewających łącznie na 278 mln zł.

Więcej o inwestycjach na drogach wojewódzkich w programie TVP3 Poznań „Zmieniamy Wielkopolskę”: http://poznan.tvp.pl/29296997/01032017

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie rozpoczęli konsultacje społeczne w sprawie projektów zmian zarządzeń dotyczących planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000. Zmiany mają dotyczyć następujących obszarów położonych na terenie trzech województw – zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego:

– Puszcza nad Gwdą PLB300012,

– Jezioro Kozie PLH320010,

– Wybrzeże Trzebiatowskie PLB320010.

Z projektami zmian zarządzeń oraz ich uzasadnieniami można zapoznać się w siedzibie RDOŚ w Szczecinie przy ul. Teofila Firlika 20 w godzinach 8-15, a także w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej RDOŚ w Szczecinie (http://bip.szczecin.rdos.gov.pl/) w zakładce „Obwieszczenia i zawiadomienia”. Zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do projektów zmian w siedzibie RDOŚ w Szczecinie lub elektronicznie: sekretariat.szczecin@rdos.gov.pl.

Obwieszczenie w wyżej opisanej sprawie 1 marca 2017 r. zostało umieszczone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 już za półmetkiem prac

Ponad 60 procent robót wykonano w ciągu siedmiu miesięcy budowy drogi wojewódzkiej nr 432 na odcinku Grzymysławice – Obłaczkowo. Nowy fragment drogi w gminie Września ominie powstałą tu fabrykę Volkswagena. Wartość projektu wynosi 18,8 mln zł brutto, z czego niemal 15,3 mln zł pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej przyznanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zadanie zostanie zrealizowane do połowy czerwca 2017 roku.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 432 będzie miał 2,7 km długości i 7 m szerokości, dwa pasy ruchu z poboczami oraz dwukierunkową ścieżkę pieszo-rowerową o szerokości 3 m.

Obecnie toczą się roboty na dwóch nowych rondach – na drodze wojewódzkiej nr 432 w Grzymysławiach oraz na drodze krajowej nr 15 w Obłaczkowie. Trwa również budowa wiaduktu nad linią kolejową PKP relacji Oleśnica – Chojnice. Ponadto powstają już: korpus drogowy, podbudowa i warstwy konstrukcyjne nawierzchni, chodniki, ścieżka pieszo-rowerowa, oświetlenie, przepusty drogowe oraz kanalizacja deszczowa.

Zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 w gm. Września

Zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 w gm. Września

Zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 w gm. Września

Zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 w gm. Września

Zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 w gm. Września