Umowa na budowę mostu w Kłecku podpisana

W marcu 2018 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał z wykonawcą – spółką Most z Sopotu – umowę na budowę nowego mostu na Małej Wełnie w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim.

Istniejącą od 1958 roku i będącą w złym stanie technicznym przeprawę zastąpi jednoprzęsłowy obiekt wykonany z żelbetowych belek zespolonych z płytą i osadzony na palach o wysokości 13 m. Jego długość wyniesie 19,1 m, a szerokość – 13,4 m. Po jednej stronie jezdni o szerokości 7 m powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, a po drugiej – chodnik roboczy. Most będzie miał najwyższą klasę nośności A, czyli 50 ton.

Termin realizacji zadania to koniec listopada 2018 roku. Wartość inwestycji wynosi 3,8 mln zł.

List intencyjny w sprawie obwodnicy Kościana

W piątek 9 marca 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie przedstawiciele czterech samorządów podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kościana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 308.

Podpisy pod dokumentem złożyli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Starosta Kościański Bernard Turski, Wicestarosta Stefan Stachowiak, Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła i Wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak.

Szacunkowy koszt opracowania dokumentacji to ok. 600-700 tys. zł. Każdy z kościańskich samorządów zadeklarował przekazanie na ten cel po 100 tys. zł. Pozostałą kwotę zapłaci województwo.

Obwodnica ma powstać na odcinku o długości ok. 4 km i połączyć drogę wojewódzką nr 308 z nowym przebiegiem drogi ekspresowej S5, przebiegając m.in. przez Pianowo oraz ul. Chłapowskiego w Kościanie. Szacowana wartość inwestycji to 50 mln zł.

Podczas spotkania w Kościanie Wicemarszałek Wojciech Jankowiak chwalił dobrą współpracę z lokalnymi samorządowcami i podkreślał, że pierwszym krokiem do obwodnicy była decyzja o budowie nowego odcinka drogi wojewódzkiej od miejscowości Bonikowo do nowego przebiegu drogi ekspresowej S5. Projekt tej inwestycji jest w przygotowaniu.

Autor: Starostwo Powiatowe w Kościanie

Wicemarszałek Województwa o inwestycjach w Kiszkowie i Kłecku

We wtorek 6 marca Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak odwiedził gminy Kiszkowo i Kłecko w powiecie gnieźnieńskim, by porozmawiać z lokalnymi samorządowcami o inwestycjach realizowanych na drogach wojewódzkich.

– Już drugi rok z rzędu udało się nam wygospodarować w budżecie województwa dodatkowe pieniądze – ponad 60 mln zł – na remonty nawierzchni dróg wojewódzkich, dzięki czemu możemy interweniować tam, gdzie odnowy są najpilniej potrzebne – mówił w Kiszkowie Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Jest to możliwe również dzięki dobrej współpracy, zrozumieniu i partnerskim rozmowom z samorządami gmin i powiatów, czego przykładem są gminy Kiszkowo i Kłecko.

Przez tę pierwszą gminę przebiega 12,6 km drogi wojewódzkiej nr 197, która łączy Sławicę w powiecie wągrowieckim z Gnieznem. Z uwagi na zły stan nawierzchni Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu systematycznie, co roku remontuje tę drogę. W latach 2015-2017 odnowiono nawierzchnię jezdni na odcinku o łącznej długości 9,5 km od Kiszkowa do Waliszewa, co kosztowało ponad 3,5 mln zł.

Natomiast w sąsiedniej gminie Kłecko na drodze wojewódzkiej nr 190 w 2017 roku przeprowadzono roboty drogowe o łącznej wartości 1,5 mln zł. Były to: remont nawierzchni jezdni na odcinku o długości 2,7 km pomiędzy miejscowościami Kłecko i Kłecko-Kolonia, przebudowa chodnika na odcinku ul. Gnieźnieńskiej w Kłecku i przebudowa chodnika w miejscowości Działyń.

Z kolei w 2018 roku w Kłecku powstanie nowy most na rzece Mała Wełna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190. Stara, istniejąca od 1958 roku przeprawa ze względu na zły stan techniczny wymaga rozbiórki. Zastąpi ją jednoprzęsłowy obiekt wykonany z żelbetowych belek zespolonych z płytą i osadzony na palach o wysokości 13 m. Będzie miał najwyższą klasę nośności A, czyli 50 ton. Wartość zadania wynosi 3,8 mln zł, a termin realizacji to koniec listopada 2018 roku.

Podczas budowy mostu w Kłecku kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami i objazdem. Jednak burmistrz Adam Serwatka i Dyrektor WZDW Paweł Katarzyński zapowiedzieli wspólne starania o przeprawę tymczasową dla lokalnego ruchu samochodowego. Przewidziana jest także kładka dla pieszych.

Wicemarszałkowie Województwa o drogach w Ostrzeszowie i Choczu

1 marca 2018 roku Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski odwiedzili dwa powiaty: ostrzeszowski i pleszewski. W tym pierwszym spotkali się z samorządowcami gminy, powiatu i regionu, by porozmawiać o inwestycjach realizowanych na drogach wojewódzkich. I zapowiedzieli zaplanowane na 2018 rok remonty nawierzchni jezdni na ulicach Kolejowej i Grabowskiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 449 w Ostrzeszowie oraz rozbudowę tej drogi na odcinku pomiędzy miejscowościami Rojów i Ostrzeszów.

Ponadto, Wicemarszałkowie Województwa, a także m.in. Radny Sejmiku Województwa Mikołaj Grzyb, wzięli udział w oficjalnym otwarciu 800 m chodnika wybudowanego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 442 w Choczu w powiecie pleszewskim. Zadanie miało na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Było realizowane w dwóch etapach, jego wartość wyniosła ok. 800 tys. zł.
Również w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, na 2018 rok zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnej przy szkole w miejscowości Białobłoty w tym powiecie.

 

Rozpoczęła się budowa płyty mostu w Międzychodzie

W drugiej połowie lutego w Międzychodzie rozpoczął się kolejny etap budowy nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160. Na wykonanej stalowej konstrukcji powstaje spód głównej płyty (ustroju nośnego) mostu, której długość wyniesie 111 m, szerokość 14 m, a grubość – w zależności od części mostu – od 30 do 48 cm. Płyta będzie ważyć niemal 1400 ton. A do jej budowy zostanie zużyte 559 m³ betonu.

 

Trwa montaż przęsła nurtowego na moście w Międzychodzie

W środę 14 lutego 2018 roku na budowanym moście przez Wartę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160 w Międzychodzie rozpoczął się montaż elementów przęsła nurtowego, które połączą dwie części konstrukcji zamontowane wcześniej po obu stronach rzeki.

Rozpoczęta pod koniec 2016 roku inwestycja obejmuje budowę nowej przeprawy wraz z dojazdami o łącznej długości ok. 760 metrów. Sam most będzie miał długość 140 m. Nowy odcinek drogi będzie składać się z dwóch pasów ruchu o szerokości 3,5 m, ścieżki pieszo-rowerowej i pobocza. Powstanie też czterowlotowe rondo w miejscu skrzyżowania ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Wały Jana Kazimierza.

Prom w Zatomiu Starym znów kursuje

W poniedziałek 12 lutego br. przeprawa promowa przez Wartę w Zatomiu Starym (w powiecie międzychodzkim) została wznowiona.

Nadal jednak do odwołania nie kursują promy w Chojnie w powiecie szamotulskim oraz w Ciszkowie w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Możliwe są przeprawy łodzią przewozową.

W których miastach Wielkopolski powstaną obwodnice?

Które drogi wojewódzkie zostały rozbudowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w 2017 roku? Gdzie inwestycje nadal trwają, a gdzie dopiero się rozpoczną? W których miastach regionu w 2018 roku rozpoczną się budowy obwodnic? O zadaniach realizowanych na drogach wojewódzkich dzięki unijnemu wsparciu można dowiedzieć się z najnowszego odcinka programu „Zmieniamy Wielkopolskę” wyemitowanego na antenie TVP3 Poznań:

http://poznan.tvp.pl/35929631/07022018

Kursy promów wstrzymane do odwołania

W poniedziałek 5 lutego br. z powodu wysokiego stanu wody w Warcie przeprawa promowa w Zatomiu Starym (w powiecie międzychodzkim) została wstrzymana. Decyzja będzie obowiązywać do odwołania.

Nie kursują również promy w Chojnie w powiecie szamotulskim oraz w Ciszkowie w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Możliwe są jednak przeprawy łodzią przewozową.

O planie budowy nowej drogi w Gnieźnie w programie TV ASTA „Zmieniamy Wielkopolskę”

O trwającym w ramach WRPO+ konkursie dla Gnieźnieńskiego, Konińskiego, Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji i staraniach o unijne dofinansowanie na budowę nowej drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 w Gnieźnie oraz o trwającej budowie mostu w Międzychodzie opowiada najnowszy odcinek magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” na antenie TV ASTA.

Materiał można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/AmQmT4KqHkM

O drogowych inwestycjach w ramach WRPO 2014-2020 na stronach „Głosu Wielkopolskiego”

Które drogi wojewódzkie zostaną rozbudowane dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020? Jakie inwestycje są w trakcie realizacji, a jakie zakończyły się już w 2017 roku? Więcej o planowanych w ramach WRPO zadaniach o łącznej wartości ok. 750 mln zł na ok. 150 km dróg wojewódzkich można przeczytać w „Głosie Wielkopolskim” i na portalu NaszeMiasto.pl:
http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/fundusze-europejskie-inwestycje-z-wrpo-2014-powstanie-150,4388727,art,t,id,tm.html

Ruch wahadłowy na drodze wojewódzkiej nr 190 w miejscowości Wysoczka

W dniu 25 stycznia 2018 r. – po awarii przepustu drogowego – ruch na odcinku drogi wojewódzkiej nr 190 w miejscowości Wysoczka (w gminie Wysoka w powiecie pilskim) został przywrócony. Obowiązuje tam jednak ruch wahadłowy.

Planowany termin zakończenia utrudnień: 26 stycznia.

Poniżej orientacyjna mapka:

Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr 190 w powiecie pilskim

W związku z awarią przepustu drogowego w miejscowości Wysoczka odcinek drogi wojewódzkiej nr 190 od Pobórki Małej do miasta Wysoka w powiecie pilskim jest nieprzejezdny. Wyznaczono objazd drogą krajową nr 10 od Pobórki Małej do Grabówna i dalej drogą powiatową nr 1184P przez miejscowości Wysoka Mała, Wysoka Wielka do Wysokiej.

Planowany termin przywrócenia ruchu na wskazanym odcinku drogi nr 190 to 24 stycznia 2018 r.

Poniżej mapka z zaznaczeniem czarną linią objazdu.

Droga wojewódzka nr 185 w powiecie szamotulskim rozbudowana

W grudniu 2017 r., po ponad roku prac, zakończyła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 185 na odcinku o długości 10,25 km w powiecie szamotulskim. Inwestycja rozpoczynała się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 185 i 117 w Obrzycku, a kończyła przed skrzyżowaniem Alei 1 Maja z ul. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach.

Zakres robót objął m.in. poszerzenie i wzmocnienie nawierzchni jezdni, korektę niwelety drogi, przebudowę skrzyżowań, chodników, ścieżek pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, zjazdów i przepustów, wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu oraz budowę kanalizacji deszczowej na odcinku przebiegającym przez Szamotuły.

Inwestycja była realizowana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wyniosła 24,7 mln zł, z czego 20 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie.

Roboty pomiędzy Obrzyckiem i Szamotułami były drugim etapem rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 185. Pierwszy – również w ramach WRPO 2014-2020 – przeprowadzono w 2016 roku na odcinku pomiędzy miejscowościami Piotrowo i Zielonagóra w gminie Obrzycko.

Nowa nawierzchnia drogi wojewódzkiej nr 307 w Opalenicy

W grudniu zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 307 w gminie Opalenica (powiat nowotomyski). Na odcinku drogi o długości ponad 1,6 km pomiędzy Opalenicą (od końca obwodnicy) a miejscowością Porażyn odnowiono nawierzchnię jezdni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, wzmocniono zjazdy, uzupełniono pobocza gruntowe i odmalowano oznakowanie poziome. Wartość zadania wyniosła 1,2 mln zł. Wykonawcą była spółka COLAS Polska.

Droga wojewódzka nr 312 w Śniatach po remoncie

W grudniu zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 312 w miejscowości Śniaty w powiecie grodziskim. Na odcinku drogi o długości 1,8 km ułożono dwie warstwy nowej nawierzchni jezdni, wykonano też nawierzchnię chodników i zjazdów, umocniono pobocze gruntowe, odmalowano oznakowanie poziome. Wartość tego zadania wyniosła 2,4 mln zł. Wykonawcą była spółka Całus z Borui Nowej.

Droga wojewódzka nr 436 w Nowym Mieście nad Wartą wyremontowana

Zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 436 w gminie Nowe Miasto nad Wartą w powiecie średzkim. Dwie warstwy nowej nawierzchni zostały ułożone na odcinku o długości około 2 kilometrów. Zakres robót objął również m.in. remont zatok autobusowych, ścięcie i umocnienie poboczy, malowanie oznakowania poziomego. Wartość zadania wyniosła 1,3 mln zł. Wykonawcą była firma Colas Polska Sp. z o.o.

Droga w powiatach średzkim i jarocińskim pozbawiona kategorii

19 grudnia 2017 roku droga wojewódzka (wcześniej – dawna droga krajowa nr 11) na odcinku od zjazdu na obwodnicę Jarocina w ciągu drogi ekspresowej S11 w Wolicy Pustej (powiat średzki), przez miejscowości Mieszków, Cielcza oraz miasto Jarocin aż do skrzyżowania łącznika drogi S11 z drogą krajową nr 11 na rondzie w Jarocinie została pozbawiona kategorii drogi wojewódzkiej. Fragmenty tej drogi z mocy prawa stały się drogami powiatowymi.

Wicemarszałek Województwa podsumował dwie inwestycje w powiecie kaliskim

Z udziałem Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego podsumowano inwestycje realizowane na drogach wojewódzkich w gminach Ceków-Kolonia i Lisków.

15 grudnia br. oficjalnie otwarto chodnik wybudowany w ciągu drogi wojewódzkiej nr 470 na odcinku o długości 1,4 km pomiędzy miejscowościami Prażuchy Nowe i Ceków-Kolonia. Na nowym chodniku został dopuszczony ruch rowerowy. Na odcinku o długości 3,2 km – od Prażuch do Cekowa-Kolonii – przeprowadzono również remont nawierzchni drogi nr 470. Wartość całego zadania, to 2,9 mln zł.

W tym samym dniu w Liskowie podsumowano pierwszy etap budowy kanalizacji deszczowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 471. Kanalizację o długości 225 m wybudowano na odcinku drogi wojewódzkiej (ul. ks. W. Blizińskiego), a 146 m powstało na odcinku drogi gminnej (ul. Ogrodowa). Inwestycja o wartości 990 tys. zł była realizowana ze środków własnych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Koniec remontów na drodze nr 432 w dwóch powiatach

W listopadzie zakończyły się remonty nawierzchni jezdni na drodze wojewódzkiej nr 432 w dwóch powiatach – leszczyńskim i średzkim. W tym pierwszym nową nawierzchnię ułożono na odcinku o długości 1,4 km pomiędzy miejscowościami Trzebania i Osieczna, a w drugim na odcinku blisko 2 km w gminie Zaniemyśl. Ponadto zakres robót objął m.in. wzmocnienie poboczy i malowanie oznakowania poziomego, a w Zaniemyślu również remont dwóch zatok autobusowych. Wykonawcą remontu w powiecie leszczyńskim było Przedsiębiorstwo Drogowe DROGBUD – Gostyń Sp. z o.o., wartość zadania wyniosła 1 mln zł. W powiecie średzkim roboty wykonała EUROVIA POLSKA S.A., a wartość zadania to 1,3 mln zł.

Dwie drogi w powiecie gnieźnieńskim wyremontowane

W listopadzie zakończyły się remonty nawierzchni dwóch dróg w powiecie gnieźnieńskim – odcinka drogi wojewódzkiej nr 190 pomiędzy miejscowościami Kłecko i Kłecko-Kolonia o długości 2,7 km oraz odcinka drogi nr 197 pomiędzy Sławnem i Waliszewem o długości 3,9 km. Zakres robót objął m.in. odnowę nawierzchni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, wykonanie poboczy, malowanie oznakowania poziomego, montaż elementów bezpieczeństwa ruchu. Wartość zadania na drodze nr 190 wyniosła 1,1 mln zł, a na drodze nr 197 – 1,5 mln zł. Wykonawcą obu był Zakład Wielobranżowy „TRANS-BRUK” z Nekli.

Wicemarszałek Województwa podsumował inwestycje w Ujściu i Wyrzysku

4 grudnia 2017 roku Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak odwiedził powiat pilski, podsumowując realizację dwóch inwestycji: rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 182 na odcinku od Jabłonowa do Ujścia oraz rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 194 w Wyrzysku. W spotkaniu udział wzięli też m.in. posłowie Killion Munyama i Krzysztof Paszyk, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka, Radny Województwa Jan Pikulik, Starosta i Wicestarosta Pilski oraz liczne grono lokalnych samorządowców.

– To ważne inwestycje, gdyż rozmowy na ich temat trwały kilka lat, a sama realizacja stanowiła wyzwanie inżynierskie i logistyczne ze względu na skomplikowane uwarunkowania terenu. W Ujściu trzeba było wziąć pod uwagę spore wzniesienie i łuk drogi, a w Wyrzysku tkankę miejską – mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. –  Po zakończeniu inwestycji komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego znacznie wzrosły. Nie udałoby się to bez zgodnej współpracy z władzami powiatu pilskiego, Ujścia i Wyrzyska.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 182 została przeprowadzona na odcinku o długości 5,2 km od Jabłonowa do Ujścia. Zakres robót objął m.in. korektę geometrii drogi, przebudowę istniejących skrzyżowań, zjazdów, chodników, zatok autobusowych wraz z wiatami przystankowymi, remont istniejących rowów drogowych, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego i kanalizacji deszczowej. Z kolei droga wojewódzka nr 194 została rozbudowana na odcinku o długości 2,2 km w Wyrzysku. Tutaj wykonano m.in. korektę geometrii drogi na skrzyżowaniu ulicy Bydgoskiej z ul. Staszica i Kościuszki, nową konstrukcję jezdni i remont mostu w ciągu ulicy Staszica nad Stawem Miejskim, przebudowano skrzyżowania, zjazdy, chodniki, zatoki autobusowe, wybudowano oświetlenie przy nowym rondzie oraz kanalizację deszczową.

Obie inwestycje były realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu na drodze nr 182 wyniosła 7,4 mln zł, a na drodze nr 194 – 7,2 mln zł.

Remont drogi wojewódzkiej nr 444 w Krotoszynie zakończony

Zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 444 w ciągu ulicy Sulmierzyckiej w Krotoszynie. Przeprowadzono go na odcinku o długości 2,2 km na wyjeździe z miasta w kierunku Sulmierzyc. Zakres robót objął m.in. wzmocnienie konstrukcji drogi, odnowę nawierzchni jezdni poprzez ułożenie dwóch warstw masy bitumicznej, uzupełnienie poboczy gruntowych, oczyszczenie rowów oraz malowanie oznakowania poziomego. Łączna wartość zadań wyniosła 1,3 mln zł. Wykonawcą była firma SIDROG Sp. z o.o.

Gotowi na nadejście zimy!

Kiedy drogowcy rozpoczynają przygotowania do zimy? Jakie obowiązki spoczywają na dyżurnym? Jakie są standardy oraz koszty zimowego utrzymania dróg? I co dzieje się z nawierzchnią, gdy temperatura spada poniżej zera? Odpowiedź na odwieczne pytanie o to, czy zima zaskakuje drogowców, a także informacje dotyczące nietypowego wykorzystania dróg wojewódzkich można znaleźć w szóstym odcinku programu „Jedziemy przez Wielkopolskę” wyemitowanym na antenie TVP3 Poznań 28 listopada br.:

https://poznan.tvp.pl/34994984/28112017

Wszystkie odcinki programu są dostępne pod adresem:

https://poznan.tvp.pl/30119918/jedziemy-przez-wielkopolske

Przepust w Ratajach wzmocniony

W połowie listopada 2017 roku zakończyły się roboty budowlane mające na celu wzmocnienie przepustu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 193 w miejscowości Rataje w gminie Chodzież. W ceglanej konstrukcji przepustu umieszczono stalową rurę o średnicy 180 cm. Wykonano również nowe, żelbetonowe ściany obiektu. Inwestycja kosztowała 381,6 tys. zł.

Happening zadowolonych mieszkańców gminy Nowy Tomyśl

W niedzielne popołudnie 19 listopada br. mieszkańcy Sękowa w gminie Nowy Tomyśl zorganizowali happening na nowo wybudowanej ścieżce rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 302. Jedni spacerowali, drudzy jechali rowerami, a jeszcze inni na rolkach. Był też transparent z hasłem „Zadowoleni mieszkańcy”.

W ten bowiem sposób mieszkańcy Sękowa i okolic chcieli publicznie okazać radość i satysfakcję z powstania liczącej 1,53 km długości i 2 m szerokości ścieżki rowerowej z Sękowa do Nowego Tomyśla, która w znaczący sposób poprawiła bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym zwłaszcza rowerowego. Organizatorkami happeningu były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Sękowo.

Więcej o ścieżce rowerowej z Sękowa do Nowego Tomyśla: http://wzdw.pl/32407/

Autor zdjęcia: Wojciech Teleszyński
Autor zdjęcia: Wojciech Teleszyński
Autor zdjęcia: Wojciech Teleszyński

Samorządowcy testowali nową ścieżkę rowerową w Nowym Tomyślu

15 listopada 2017 roku odbyło się spotkanie podsumowujące budowę nowej ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 302 w gminie Nowy Tomyśl. Z tej okazji samorządowcy: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zofia Szalczyk, Radny Województwa Ryszard Napierała, Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner przetestowali fragment ścieżki, przejeżdżając go rowerami.

– Zdajemy sobie sprawę z potrzeby budowy ścieżek rowerowych w ciągu dróg wojewódzkich, dlatego zamierzamy co roku przeznaczać na ten cel określoną pulę pieniędzy z budżetu województwa – mówił Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak. – Nie wszystko jednak da się zrobić na raz. Tym bardziej współpraca z lokalnymi samorządami przy takich inwestycjach jest bardzo cenna. Liczymy, że będzie się dalej rozwijać.

Wybudowana w październiku ścieżka rowerowa z miejscowości Sękowo do Nowego Tomyśla została bowiem sfinansowana z kilku źródeł – budżetu Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Koninie i Lesznie oraz gminy Nowy Tomyśl. Łączny koszt inwestycji to blisko 942 tys. zł.

Dwukierunkowa ścieżka rowerowa ma długość 1,53 km i szerokość 2 metrów. Jest wykonana z betonowej kostki brukowej o grubości 8 cm. Wykonawcą była firma CAŁUS Sp. z o.o., Sp. k.

Województwo i gmina planują dalszą współpracę przy budowie ścieżek rowerowych. W 2018 roku ma powstać dokumentacja techniczna dla ścieżki na odcinku drogi wojewódzkiej nr 305 pomiędzy Nowym Tomyślem a Borują Nową.

 

Nowy chodnik połączył Rychwał i Jaroszewice Rychwalskie

14 listopada 2017 roku w Jaroszewicach Rychwalskich oficjalnie oddano do użytku kolejny odcinek chodnika wybudowanego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 443.

W spotkaniu podsumowującym inwestycję uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, który wraz z Pawłem Katarzyńskim, Dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, usłyszał wiele słów wdzięczności od władz gminy Rychwał oraz mieszkańców miejscowości połączonych nowym chodnikiem. Podkreślono również starania Kazimierza Pałasza, Radnego Województwa Wielkopolskiego, w doprowadzeniu do realizacji tego zadania.

Inwestycji była prowadzona w kilku etapach. W latach 2012 -2017 wybudowano chodniki w Rychwale i Jaroszewicach Rychwalskich, a następnie odcinek łączący te miejscowości. W sumie powstały prawie 3 km nowego chodnika. W ramach inwestycji wybudowano także nowe zjazdy do posesji, zatokę autobusową, dwa przejścia dla pieszych oraz kanalizację deszczową na odcinku 2 km. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Budowlanych Jakub Wawrzyniak z Tuliszkowa.

Nowy chodnik, położony obok ruchliwej drogi, poprawił bezpieczeństwo ruchu pieszego, w tym dzieci dochodzących do szkoły podstawowej w Rychwale. Łączna wartość zadań wyniosła 1,6 mln zł.

Remont drogi wojewódzkiej nr 263 w gminie Kleczew zakończony

W październiku 2017 roku zakończył się remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 263 w gminie Kleczew w powiecie konińskim. Został przeprowadzony na odcinku o długości 6,6 km pomiędzy miejscowościami Jabłonka i Sławoszewek. Zakres robót objął m.in. remont dwóch przepustów pod drogą, ułożenie nowej nawierzchni, uzupełnienie poboczy gruntowych, malowanie oznakowania poziomego oraz wymianę uszkodzonych barier energochłonnych. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. Wartość zadania wyniosła 2,2 mln zł.